Ana Sayfa / Bitcoin / 21 Milyon Bitcoin’in Yüzde 80’i Üretildi, Geriye 4.2 Milyon Adet Kaldı

21 Milyon Bitcoin’in Yüzde 80’i Üretildi, Geriye 4.2 Milyon Adet Kaldı

Advertisements

21 Milyon üst sınırı olan Bitcoin’in, bugüne kadar madenciler tarafından 16.8 milyonu üretildi. Bu rakam tüm Bitcoin rezervinin %80’nine tekabül ediyor. Bu da üretilmeyi bekleyen 4.2 milyon adet yani toplam Bitcoin sayısının sadece %20’sine eşdeğer.

2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yaratılan Bitcoin, üst sınırı 21 milyon adet olarak ayarlandı. Bu sayı kripto para piyasasındaki diğer birçok coin çeşidine göre az olduğu söylenebilir.

Kıtlık, kuşkusuz talepleri doğurur; bu da kripto parayı daha değerli kılıyor. 21 milyon Bitcoin’in tamamı üretildikten sonra onları elde etmek daha da zorlaşacak. Kuşkusuz bunun sonucunda Bitcoin daha değerli bir hal alacak.

2020 Yılında Bitcoin Madencilik Ödülü 6.5’a Düşecek

Madenciler halihazırda Blockchain ağında doğruladıkları her blok için (şifre çözmekte denilebilir) 12.5 BTC ödül alıyorlar, ancak Nakamoto’nun protokolüne göre, madencilik ödülü her 210.000 blokta veya yaklaşık dört yılda bir yarıya iniyor. Yaklaşık iki yıl içinde 2020 Haziran başında her bir blokun çözülmesi karşılığında ödül 6.5 BTC’ye düşecektir.

Her dijital para birimi BTC gibi madencilik yapılarak, yani kazılarak çıkarılmaz. Bazı kripto paralar, tüm arzın bir defada serbest bırakılmasıyla oluşturulur; bu durumda, toplam arz ya tutulur ya da dolaştırılır ve yeni kripto paraların bulunması için herhangi bir yol yoktur.

Kazılabilir olmayan dijital para birimlerinin bazı örnekleri Ripple, IOTA, NEM, NEO, Qtum, Omisego, Lisk, Stratis, Waves ve EOS’dur.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Bill Gates’ten Bitcoin Eleştirisi: Gezegenimiz İçin Kötü!

Advertisements Bill Gates’ten Bitcoin Eleştirisi: Gezegenimiz İçin Kötü! CNBC’den Andrew Ross Sorkin’in gerçekleştirdiği Clubhouse röportajı sırasında Microsoft …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.