Ana Sayfa / Haberler / 5 Ayda 1.4 Milyar Dolar Değerinde Kripto Para Çalındı
5 Ayda 1.4 Milyar Dolar Değerinde Kripto Para Çalındı
5 Ayda 1.4 Milyar Dolar Değerinde Kripto Para Çalındı

5 Ayda 1.4 Milyar Dolar Değerinde Kripto Para Çalındı

CipherTrace tarafından yayınlanan rapora göre son 5 ay içerisinde toplamda 1.4 milyar dolar değerinde kripto paranın çalındığı ortaya çıktı. Bu istatistikler de aslında bilgisayar korsanlarının bu sektöre ne kadar yoğunlaştığını bizlere çok rahat bir şekilde gösterebiliyor.

Kripto para hırsızlığı ve dolandırıcılığı gibi konuları işleyen CipherTrace, yeni paylaştığı raporda 5 ay içerisinde 1.4 milyar dolar değerinde kripto paranın çalındığını ortaya koydu.

CipherTrace adlı veri şirketi aslında bu istatistikleri her yıl yayınlıyor. Son 3 yıldır yayınlanan verilere göre 2017 yılında sadece 169 milyon dolar değerinde kripto para sahibinden kaçırılmış. Onu takip eden 2018 yılında ise bu oranın neredeyse 10 kat artarak 1.7 milyar dolara çıktığını görüyoruz. İstatistikler yüzdesel olarak 2019 yılında geçen yıla göre daha az artış göstererek yaklaşık 3.5 kat büyümüş. Ancak yine de 2019 yılı içerisinde toplamda 4.5 milyar doların kripto para dolandırıcıları ve hackerlar tarafından çalındığını görüyoruz. İçinde bulunduğumuz 2020 yılının ilk 5 ayında ise istatistikler 1.4 milyar doların çalındığını gösteriyor. Eğer kripto para dolandırıcılığı artış göstermezse 2019 yılından daha az kripto para çalındığını görebiliriz. Ancak yine de ilerleyen günlerin bizlere ne göstereceğini bilmek zor olduğu için bir tahmin yürütmek oldukça zor.

Kripto paraların anonimliğini kendilerinin gizliliği için kullanan bilgisayar korsanları artık bu konuya yönelmiş durumdalar. İnsanların kripto para cüzdan bilgilerini ele geçirerek yada çeşitli dolandırıcılık yöntemleriyle insanların varlıklarının çalındığına şahit oluyoruz.

CipherTrace tarafından paylaşılan bir diğer istatistiğe göre Finlandiya’da bulunan kripto para borsalarına giren varlıkların %12’si çalıntı. Bu durumdan da kripto para hırsızlığının Finlandiyalı bilgisayar korsanları tarafından yapıldığını söyleyebiliriz. Ancak bir diğer ihtimal de Finlandiya’da bulunan kripto para borsalarındaki yasal işleyiş. Hackerlar bu ülkedeki yasalar nedeniyle kimliklerini ortaya çıkartmak zorunda kalmadan bu parayı nakite çeviriyor olabilirler. Kripto para borsalarına en çok çalıntı varlık sokulan bir diğer ülke ise Rusya oldu. Uzun bir süredir kripto paralar konusunda tartışan Rusya’da borsalara sokulan varlıkların %5’i çalıntı çıktı.

Discovery Science Kanalı Kripto Paralar Hakkında Belgesel Yayınlayacak

Hakkında Yusuf Temel

Farklı Makaleler

TikTok Videosu Sayesinde Dogecoin %25 Değer Kazandı

TikTok Videosu Sayesinde Dogecoin %25 Değer Kazandı

Kripto para piyasasında bir meme coin olarak geçen ve oldukça komik bir gelişime sahip olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.