Binance %20 İndirim

ABD Tüfe Verileri Açıklanıyor: Piyasalarda Ne Olacak?

Amerika Birleşik Devletleri. Çalışma İstatistikleri Bürosu, Temmuz ayı için tüketici fiyat endeksini yayınlayacak. Tüketici Fiyat Endeksi, tüketiciler tarafından ödenen fiyatlardaki aylık değişikliklerin bir ölçüsüdür. Bu yüzden de piyasalarda yakından takip edilir.

TÜFE, bir ülkenin enflasyon seviyesinin güçlü bir göstergesidir. Federal Rezerv, faiz oranı kararlarını verirken son TÜFE verilerini dikkate alır. Pek çok ekonomist TÜFE’nin %8,7 olmasını beklemekte.

Kripto paralar için TÜFE ne anlama geliyor?

Tüketici Fiyat Endeksi, bir ülkenin enflasyon seviyesinin güçlü bir göstergesidir. Fed, faiz oranlarını yükselterek daha yüksek enflasyon oranlarını önler. Daha yüksek oranlar genellikle kripto piyasası da dahil olmak üzere piyasalarda oynaklığa yol açar.

ABD’deki enflasyon oranları, kripto topluluğunda endişe kaynağı olmuştur. Haziran ayında yayınlanan %9,1’lik TÜFE, enflasyonu son 40 yılın en yüksek seviyesinde işaret etmekte. Bu, kripto para piyasasında yüksek oynaklığa neden oldu. Bunun sonucunda da, Bitcoin on yıldan fazla bir süredir en kötü mali çeyreğini yaşadı.

Temmuz ayında açıklanan TÜFE, %9,4 ile son derece yüksek olmasına rağmen, kripto piyasası üzerinde önemli bir etkisi olmadı. Önemli bir kripto fenomeni olan Lark Davis’e göre, bunun nedeni yüksek fiyat enflasyonu. Birçok ekonomist, durgunluk korkularının Fed’in şahin duruşunu terk etmesine neden olacağına inanıyor.

Ancak, TÜFE rakamları yüksek olursa, Fed nadir görülen başka bir artışa gidebilir.

Birçok ekonomist TÜFE tahminini %8,7 olarak belirlemiş durumda. Ancak Mott Capital’in kurucusu Michael J Kramer, TÜFE’nin %8,8 olarak tahmin edildiğini açıkladı. Ayrıca, TÜFE’nin 2021 sonbaharından itibaren Cleveland Fed’in tahminlerinden sürekli olarak daha yüksek olacağını da açıkladı. Lark Davis ayrıca, TÜFE’nin yayınlanmasından önce piyasada oynaklık olmasını bekliyor. Bitcoin’in günlük yükseliş trendi RSI’sinin dengede olduğunu gösteriyor. BTC ve ETH, bugünkü açıklama beklentisiyle yaklaşık %5 düştü.

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

Bitcoin Gözünü Bu Seviyeye Dikmiş Durumda! 7 Temmuz BTC Analiz

Bu Seviyelerden Bitcoin Alınır mı? 13 Kasım BTC Analiz

Bitcoin fiyatı arka arkaya üç gün düşerek %6,5 değer kaybetti. Devam eden satışlarla fiyatlar %3,8 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.