Ana Sayfa / Haberler / Alman Bundesbank Direktörü: ‘Kripto Para Yönetmeliği Uluslararası Olmalı’
bunesbank-bitcoin

Alman Bundesbank Direktörü: ‘Kripto Para Yönetmeliği Uluslararası Olmalı’

Advertisements

Almanya Bundesbank yönetim kurulu üyesi Joachim Wuermeling, kripto para birimlerini düzenlemek için yapılacak herhangi bir girişimin uluslararası işbirliği gerektirdiğini öne sürdü. 15 Ocak’ta Frankfurt’ta düzenlenen bir konferansta konuşan Wuermeling, dinleyicilerine şunları söyledi:

“Kripto para birimlerine, küresel düzeyde etkili biçimde düzenleme getirmek ancak uluslararası işbirliği sayesinde mümkün olabilir, çünkü ulus devletlerin düzenleyici gücü sınırlı.”

Çin hükümeti, dijital para borsalarının Eylül ayında yurt içinde faaliyet göstermesini yasaklamasından sonra, birçok Çinli kripto ticaretçisi faaliyetlerini Japonya ve Güney Kore’deki borsalara kaydırmıştı.

Birçok ülke, kripto para birimleri hakkında kendi sınırları içerisinde çeşitli yasal düzenlemeler gerçekleştirdi. Çin, kripto para borsalarını ve ICO’ları daha önce yasaklamış kısa süre sonra tekrar serbest hale getirmişti. Şimdi sanal para birimleriyle ilgili tüm faaliyetlere sıkı denetim getirmeye hazırlandığı bildiriliyor.

Uzak Doğu Ülkeleri, Borsayı Manipüle Ediyor

Güney Kore Adalet Bakanı geçtiğimiz günlerde kripto para ticaretini yasaklamaya yönelik yasa tasarısı üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Bu haberin hemen ardından yetkili üst mercilerce kısa vadede kripto para ticaretini yasaklamak hakkında herhangi bir adımları olmadığı ifade edilmişti. Ancak bugün Güney Kore’den gelen son haberlere göre maliye bakanı bir radyoya yaptığı konuşmasında borsaların yasaklanabileceği ifade edildi.

ABD’de kripto para piyasasını hem federal hem de eyalet düzeyinde düzenlemeler getirdi. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz sene Blockchain veya kripto para şirketlerine karşı yatırımcılara birden fazla uyarı yayınladı. Teksas Eyaletinde, kısa bir süre önce müşterilerine lisanssız menkul kıymet satışı yapıldığı iddia edilen İngiltere merkezli bir kripto para borsasına durdurma ve kapatma emri verildi.

Uzak doğu ülkeleri kuşkusuz kripto para ticaretinde dominant ülkeler. Bu ülkelerden yapılan en küçük açıklamalar dahi kripto para piyasasını manipüle etmeye yetiyor. Tüm bu bilgiler ışığında Almanya Bundesbank direktörünün getirdiği öneri oldukça makul ve mantıklı görünüyor. Küresel bir düzenleme getirilmesi halinde kripto para piyasası kolayca manipüle edilemeyecek, daha istikrarlı bir çizgi yakalayacaktır.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Hindistan’da Kripto Para Cüzdanlarına El Konuluyor!

Advertisements Hindistan’da Kripto Para Cüzdanlarına El Konuluyor! Kripto para birimleri için düzenlemelerin eksikliği Hindistan’da bir soruna neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.