Ana Sayfa / Haberler / Almanya Merkez Bankası’ndan Blockchain Ortaklığı!
Binance %20 İndirim
Altı Büyük Merkez Bankası Blockchain İçin Bir Araya Geliyor
Altı Büyük Merkez Bankası Blockchain İçin Bir Araya Geliyor

Almanya Merkez Bankası’ndan Blockchain Ortaklığı!

Almanya Merkez Bankası’ndan Blockchain Ortaklığı!

Avrupa Birliği Resmi Gazetesi Ekinde yayınlanan bir kamu duyurusuna göre, Singapurlu kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ocean Protocol, Almanya’nın Bundesbank’ı (Almanya Merkez Bankası) için merkezi olmayan bir ağ oluşturmak üzere işe alındı.

Merkez bankası, nispeten sınırlı bir üne sahip bir proje olan Ocen Protocol’ünün “karşılaştırılabilir rakiplerinin eksikliğinden” bahsederek, iş için mümkün olan tek protokol olduklarından ötürü bu platformu seçtiklerini söyledi.

Bundesbank, kamuoyuna duyurusunda projenin temel amacının, katılımcılara gerçek zamanlı istatistik güncellemelerinin gerçekleştirilmesi için veri egemenliğini korurken; kalıcı, simetrik bir veri erişimi sağlayan “merkezi olmayan bir ağ yaklaşımı” oluşturmak olduğunu açıkladı.

Kurum, herkese açık ve özel verileri güvenli bir şekilde yayınlamak, aktarmak ve tüketmek için bir platform oluşturmak için Ocean protokolü ile birlikte çalışmayı bekliyor.

Temmuz ayında Ocean Protocol, Mercedes-Benz’in üreticisi Daimler AG ile bir pilot proje geliştireceklerini duyurmuştu.

Almanya Merkez Bankası yönetim kurulu üyesinin CBDC yorumu

Alman siyasetçi ve ülkenin merkez bankasının yönetim kurulu üyesi Burkhard Balz, 20 Ekim’de yaptığı bir konuşmada, dijital euro’nun lansman sırasında nasıl kullanılacağını kısıtlamak için araçlar geliştirmenin çok önemli olduğunu söylemişti. Balz, insanların merkez bankası destekli dijital avroyu bir değer deposu olarak değil; yalnızca bir ödeme yöntemi olarak kullanabilmeleri gerektiğini vurgulamıştı.

Balz ayrıca, Deutsche Bundesbank’ın CBDC’yi çevreleyen tartışmalara derinlemesine dahil olurken, alternatif dijital ödeme çözümleri de aradığını; böylece bir CBDC oluşturma ihtiyacının istenmeyen sonuçlarla birlikte önlenebileceğini belirtti. Bu amaçla, merkez bankasının, blockchain tabanlı çözümleri ve akıllı sözleşmeleri geleneksel ödeme sistemleriyle ilişkilendirme yollarını da düşündüğünü söylemişti.

Ocean Protocol ile kurulan blockchain ortaklığı da, bu yönde atılmış bir adım gibi görünüyor.

Hakkında Hasan

Farklı Makaleler

Çin'den Bitcoin Yatırımları Hakkında Uyarılar Devam Ediyor

Çin’den Bitcoin Yatırımları Hakkında Uyarılar Devam Ediyor

Resmi Çin ulusal haber medyası, okuyucuları kripto para birimine yatırım yapmalarını ve kullanmalarını önlemek için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.