Ana Sayfa / Haberler / Altı Büyük Merkez Bankası Blockchain İçin Bir Araya Geliyor
Altı Büyük Merkez Bankası Blockchain İçin Bir Araya Geliyor
Altı Büyük Merkez Bankası Blockchain İçin Bir Araya Geliyor

Altı Büyük Merkez Bankası Blockchain İçin Bir Araya Geliyor

Advertisements

Altı büyük merkez bankasının blockchain teknolojisini araştırmak üzere bir araya geleceği duyuruldu. Bu teknolojinin geleceğini tartışmak üzere Nisan ayında toplantı yapılacak.

Katılımcılar arasında Avrupa Birliği, İngiltere, Kanada, Japonya, İsveç ve İsviçre merkez bankalarının başkanlarının olacağı, Uluslararası Para Fonu konferansı kapsamında Washington D.C.’de bir araya gelecekleri duyuruldu. Bu büyük merkez bankalarının ilerleyen dönemde ortak bir çalışma yapacağı da ortaya atıldı. Yapılan toplantının da bu çalışmaların öncüsü olması bekleniyor. Blockchain teknolojisine ek olarak kara para aklama ve siber güvenlik gibi konular da ele alınacak.

Ocak ayında İngiltere Merkez Bankası, CBDC’leri yukarıda belirtilen diğer merkez bankaları ve Bank for International Settlements ile birlikte araştıracağını açıklamıştı.

Yapılan açıklamalara göre toplantıdan bir süre ortak bir rapor yayınlanması bekleniyor. Bu raporda blockchain teknolojsinin geldiği nokta ve atılacak adımlar gibi noktalara değinileceği öngörülmekte.

Facebook tarafından duyurulan ve tüm dünyada büyük bir yankı uyandıran Libra projesinden sonra bu teknolojiye olan ilginin arttığını söyleyebiliriz. Bir anda söz konusu teknoloji ile neler yapılabileceğine dair birçok fikir ortaya atıldı. Çeşitli merkez bankaları da başta ülke içerisinde kullanılmak üzere kendi dijital para projesini geliştirmeye çoktan başladı. Bu ülkelerin arasında Türkiye’nin de olduğunu belirtmek gerek. 2020 planları arasında yer alan dijital para projesinin büyük bir öneme sahip olduğu belirtiliyor. Ayrıca Konya Belediyesi tarafından geliştirilen Şehir Coin adlı proje de söz konusu teknolojinin ülkemizdeki konumu için büyük önem arz etmekte. Ortaya atılan projelere destek sunuldukça yeni projelerin geliştirilmesi de hız kazanacaktır. İlerleyen dönemlerde yaşanacak gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

TEZOS (XTZ) Yaptığı Çıkışla Bitcoin’i Geride Bıraktı

https://tr.wikipedia.org/wiki/Blok_zinciri

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

PayPal’ın Bitcoin Ticareti ABD’de Hayata Geçiyor

Advertisements PayPal’ın Bitcoin Ticareti ABD’de Hayata Geçiyor. Müşteriler, başlangıçta açıklanan 10.000 $ yerine haftada 20.000 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.