Ana Sayfa / Ekonomi Haberleri / Altın Fiyatlarını Etkileyen Etmenler
altın

Altın Fiyatlarını Etkileyen Etmenler

Altın Fiyatlarını Etkileyen Etmenler

Altın fiyatlarını küresel ve yurt içi piyasalar etkileyebilmektedir.  Küresel piyasalara göz attığımızda parasal hacmi yüksek merkez bankalarının verdiği kararlar ve faiz değişimleri altın fiyatlarını ons bazda en çok etkileyen etmenlerden biridir. Öncelikle altın fiyatlarına göz attığımızda Amerikan Merkez Bankasının tahvil piyasası için açıklamış olduğu faiz indirimleri altın fiyatlarını olumlu yönde etkilemektedir. Altın yatırımcıları yükselen faiz ile birlikte altın satışı yaparak risksiz yatırım aracı olan devlet tahvilleri ve hazine bonolarına yönelirler. Bu yöneliş altın fiyatlarının düşmesine neden olur. Geçtiğimiz aylarda Amerikan Merkez Bankası’nın yapmış olduğu faiz indirimleri altın ons fiyatını 1550 dolara kadar çıkarmıştı.

Faiz indirimleri çoğunlukla altın fiyatlarını olumlu etkiler. Düşen faizlerle beraber daha iyi getiri sağlayan yatırım araçlarına yönelen sermaye sahipleri, genel olarak altın almaya başlar. Altın talebinin artması ile beraber altın ons fiyatı ve tüm küresel çapta altın fiyatları yükselmeye başlar. Faiz artışları ise altın fiyatlarını negatif yönde etkiler. Yükselen faizlerle beraber risk iştahı düşük olan yatırımcılar tahvil ve bono ürünlerine yönelir. Üstelik bu faizlerdeki ufak bir artış bile altın fiyatlarında düşüşe neden olur.  Amerika Merkez Bankası faizleri dilediği gibi ayarlama özgürlüğüne sahiptir. Borçlanma ihtiyacı azalır ve amerikan borsaları yüksek faiz  nedeniyle düşerse, bu durumda amerikan merkez bankası tahvil ve bono faizlerinde indirime giderek bu ürünlerdeki sermayeyi borsaya ve altına yöneltir.

Yurt içi Piyasalarda Altın Fiyatlarını Hangi Etmenler Etkiler ?

Yurt içi piyasada döviz fiyatları da altın fiyatlarının gidişatına şekil verir. Eğer TL döviz fiyatları karşısında  değer kazanırsa bu durumda altın fiyatları düşer. Ancak döviz fiyatları tüm küresel çapta değer kaybederse, bu altın fiyatlarına oldukça olumlu yansır.

Bitcoin Fiyatı

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Bitcoin Yatırımcısı Altın Yatırımcısına Karşı Çok Daha Avantajlı Çıktı

Bitcoin Yatırımcısı Altın Yatırımcısına Karşı Çok Daha Karlı Çıktı

Yapılan yeni bir araştırmaya göre Bitcoin yatırımcısı, altın yatırımcısına karşı çok daha karlı çıkmayı başardı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.