Ana Sayfa / Haberler / Android Telefonlardaki Cüzdanlar Tehlikede Olabilir
Android Telefonlardaki Cüzdanlar Tehlikede Olabilir
Android Telefonlardaki Cüzdanlar Tehlikede Olabilir

Android Telefonlardaki Cüzdanlar Tehlikede Olabilir

Advertisements

Promon adlı güvenlik şirketinin araştırmacıları android telefonlarda bir açık keşfetti. Bu yüzden de android telefonlardaki cüzdanlar tehlikede olabilir. Norveç merkezli bir siber güvenlik şirketi olan Promon tarafından keşfedilen açık yüzünden birçok kişinin verileri ele geçirilme tehlikesi ile karşı karşıya. Promon CTO’su Tom Lysemose Hansen, şöyle bir açıklamada bulundu:

“Saldırganların gizli bilgileri çalmak için StrandHogg kullandığına dair somut kanıtımız var. Bunun muhtemel etkisi, boyut ve zarar miktarı bakımından tahmin edilemez çünkü çoğu uygulama zaten tehlikelere açık ve tüm Android sürümleri etkilenmiş.”

Android telefonlarda en popüler 500 telefonun kritik açığını kullandığı düşünülen StrandHogg adlı program oldukça tehlikeli. Kullanıcılardan özel bilgilerin ise sahte giriş ekranları üzerinden alındığı keşfedildi. Rapor ise şu şekilde:

“Mağdur, bu arayüzde giriş bilgilerini girdiği zaman hassas veriler anında saldırgana gönderiliyor. Saldırganlar daha sonra bu uygulamalara giriş yapabiliyor ve kontrol edebiliyor.”

Tek tehlikesinin cihazlardaki verilere erişmek olmadığı programın kullanıcıların telefonundaki mikrofona erişebileceği, telefondaki tüm resim ve dosyalara erişebileceği duyuruldu. Stantinko botnet işleticileri tarafından YouTube kullanılarak programın yayıldığı biliniyor. Telefondaki tüm verilere erişebilen programın telefonunuzda bulunması halinde doğrudan silmelisiniz. Ardından da cihazın güvenilir bir antivirüs programı tarafından taranması gerekmekte. Telefonunuzdan yüksek bankacılık işlemleri yapıyorsanız en sağlam güvenlik önlemi cihazı fabrika sürümüne çevirmek ve sıfırlamak olacaktır. Bu şekilde cihazınızdaki verilerin ele geçirilmesini önleyebilirsiniz.

Kripto Para ve Dijital Para Arasındaki Temel Fark

 

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Rus Şirketi Kuzey Kutuplarda Bitcoin Madencilik Tesisi Kuruyor

Advertisements Rus Şirketi Kuzey Kutuplarda Bitcoin Madencilik Tesisi Kuruyor. hab Kuzey Kutup Dairesi’nin üzerindeki yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.