Ana Sayfa / Haberler / Apple Kendi Kripto Parasını mı Çıkaracak?
appledan kripto para açıklaması
appledan kripto para açıklaması

Apple Kendi Kripto Parasını mı Çıkaracak?

Son zamanlarda Facebook’un öncülük ettiği kripto para akımı ile birlikte birçok şirket kendisine ait bir coin birimi çıkarmayı veya hali hazırda piyasada bulunan bir kripto paraya yatırım yapmayı tercih edilebiliyor. Teknoloji denince akla ilk gelen markalardan Apple da bu konuda bir açıklama yaparak konuyu netliğe kavuşturdu. Fransız dergi Les Echos ile bugün yapmış olduğu röportajda konuşan Tim Cook, şirketin Facebook gibi bir kendi kripto parasını çıkarmaya yönelik çalışma içerisinde olmadığından bahsetti. Ayrıca, böyle bir ihtimalin ileride olup olamayacağı sorusuna da net bir şekilde “Hayır,” şeklinde yanıt verdiğinin altını çizmek gerek.

“Para Birimleri Devlet Kontrolünde Olmalı”

“Para birimlerinin devletin kontrolünde olması gerektiğine inanıyorum. Özel kurumların para birimi oluşturabilmesinden oldukça rahatsızım.”

Para birimlerinin sadece devlet tarafından yönetilmesi gerektiğini belirten Apple CEO’su Tim Cook, bu duruma net bir şekilde karşı çıkıyor.

“Para birimi, tıpkı savunma gibi, devletin kontrolünde olmalı. Temsilcilerimizi hükümetin sorumluluklarını yerine getirmeleri için seçiyoruz. Şirketler ise seçilmiyor, bu alanda yayılmamalılar.”

Tim Cook’a göre bu çalışmalar bir devletin mali düzenini derinden sarsabilir. Bu yüzden de şirketlerin somut paralara karşı bir kripto para çıkarması hiç iyi bir fikir değil. Ödemeler sektöründe ek bir yardımcıya ihtiyaç duymayan Apple, şimdilik sadece Mastercard, Visa ve PayPal gibi kurumsal şirketlerle çalışmak istediğini belirtiyor.

Kripto Paralar Finans Sektörünü Alt Üst Ediyor

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Bitcoin Tekrardan Yükselişte | Hedef 10.000 Dolar

Bitcoin Tekrardan Yükselişte | Hedef 10.000 Dolar

Son 24 saatte %3 oranında değer kazanan Bitcoin tekrardan yükselişte görünüyor. Yeni hedefin 10.000 dolar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.