Binance %20 İndirim

Avrupa’da Enflasyon Artarken Kripto Paralar Ne Olacak? (31 Ağustos)

Avrupa ülkeleri, Rusya’daki savaşın etkileri derinleşirken bir dizi finansal zorlukla karşı karşıya. Euro, küresel finansal koşullardaki yavaşlamanın ortasında düşük performans gösteriyor. Son gelişmeler, euro kullanan 19 ülkede enflasyonun Ağustos ayında yüzde 9,1’e yükselerek euro tarihinin en yüksek seviyesini gösterdiğini ortaya koyuyor.


Enerji verileri, Avrupa’da TÜFE’nin %38,3 ile en yüksek olduğunu gösteriyor

Eurostat, Çarşamba günü tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini yayınladı. Temmuz’da %8,87’lik enflasyonu Ağustos’ta %9,1’lik enflasyon izlemiş durumda. Eurostat verilerine göre, enerji maliyetleri yavaş büyümeye önemli bir katkıda bulundu. Rusya’nın yaptırımları elektrik piyasasına büyük bir darbe olduğu için Euro bölgesi artan enerji maliyetleriyle boğuşuyor da denilebilir.


Elektrik verileri %38,3 gibi yüksek bir sayı gösterse de, bu Temmuz’daki %39,6’dan düştü. %9,1 TÜFE verileri, euro bölgesi enflasyonunda art arda dokuzuncu artışa işaret etti. En büyük artış, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bir ay sonra Mart ayında gerçekleşmişti.

TÜFE verisi Mart’ta %7,44’e yükseldi ve Şubat’taki %5,87’den keskin bir artış yaşadı. O zamandan beri, bu büyüme devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası, Temmuz ayında faiz oranlarını 50 baz puan artırdı. Amaç, görünüşte yükselen enflasyonla mücadele etmek olarak duyuruldu. Ağustos ayında %9 olan tahminin üzerinde %9,1’e ulaşan faiz oranlarıyla birlikte, Euro Bölgesi’nin 8 Eylül’de oranları yeniden sert bir şekilde artırması bekleniyor. Bunun hisse senetleri ve kripto para birimleri de dahil olmak üzere daha geniş finansal piyasaları nasıl etkileyeceği ise merak edilmekte. Bununla birlikte, hisse senedi ve kripto para piyasaları son zamanlarda hayatta kalmak için mücadele ediyor.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın 26 Ağustos’taki yorumları piyasalara pek yardımcı olmadı. Hisse senetleri ve kripto para piyasaları, daha fazla faiz artırımı sözlerinin ardından daha da düştü. Kripto para piyasası hafta sonu boyunca daha da düştü ve Ağustos ayının en düşük seviyesine ulaştı. Ancak piyasa şu anda iyi bir mücadele veriyor ve Salı günü küçük kazançlar kaydetmekte. Haber yayın saatleri itibariyle, Bitcoin (BTC) şu anda 20,032 dolardan işlem görüyor. Değer, varlığın Ağustos ayındaki en düşük seviyelerinden biriydi, ancak 20.000 dolarlık destek seviyesini aşmayı başardı. Ethereum (ETH) ise son 24 saatte %3 değer kazandı ve şu anda 1547 dolardan işlem görüyor.

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

FED Faiz Kararının Ardından Kripto Para Piyasalarında Son Durum

FED Faiz Kararının Ardından Kripto Para Piyasalarında Son Durum

Kripto para piyasalarında yatırımcıları günlerdir meraka boğan FED toplantısı sonunda gerçekleşti. Yapılan toplantı sonucunda da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.