Ana Sayfa / Haberler / Azerbaycan Merkez Bankası Blockchain Teknolojisine Geçiş Yapıyor
Azerbaycan Merkez Bankası Blockchain Teknolojisine Geçiş Yapıyor
Azerbaycan Merkez Bankası Blockchain Teknolojisine Geçiş Yapıyor

Azerbaycan Merkez Bankası Blockchain Teknolojisine Geçiş Yapıyor

Advertisements

Azerbaycan Merkez Bankası blockchain teknolojisine geçiş yapmaya karar verdi. Son zamanların en popüler teknolojilerinden birisi olan blockchain, böylece bankacılık sektöründe de büyümeye devam ediyor.

Azerbaycan Merkez Bankası Bilgi Teknolojileri Müdürü Farid Osmanov, kısa süre önce düzenlenen bir VISA etkinliğine katıldı ve Azerbaycan’ın bu yılki planlarını açıkladı. Ülkenin dijital dönüşüm sürecini hızlandırmak için de böyle bir projeye girişildiği belirtildi. Bu proje sayesinde anlık ödemelerinin iyileştirileceği söyleniyor. Yerel kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre Azerbaycan’ın amaçları arasında ülkedeki nakit para kullanımını azaltmakinsanların QR kodlarını taratarak işlem yapmasını sağlamak ve böylece ödeme işlemlerini hızlandırmak bulunuyor.

Tasarlanacak ürünün detayları henüz belli olmasa da amacının belli olduğunu söyleyebiliriz. İnsanların nakit paraya olan bağımlılığını azaltarak dijital dünyanın avantajlarının kullanılması hedefleniyor. Bu konuda ise blockchain teknolojisinden yararlanılacak. Son zamanların en popüler teknolojilerinden birisi olan blockchain sayesinde birçok sektör proje geliştirebiliyor. Birçok sektörün yazılım koluna destek sağlayan bu teknoloji, bankalardan orduya kadar birçok alanda kullanılabilmekte.

Kripto paraların doğmasıyla birlikte ortaya çıkan bu teknoloji, kripto paralara ılımlı bakmayan ülkelerin bile dikkatini çekmiş durumda. Özellikle Çin bu teknolojiden en çok faydalananlar arasında başta geliyor. Hükümet destekli birçok projede aktif olarak kullanılan bu teknoloji büyük avantaj sağlamakta. Başta zamandan tasarruf ve güvenlik avantajı sayesinde tercih ediliyor.

Ülkemizde kimlik altyapısında ve bazı devlet kurumlarının veri aktarımında kullanılması beklenen blockchain teknolojisi için birçok proje geliştiriliyor. Bu sayede kurumlar arasında daha güvenli bir veri aktarımı hedeflenmekte. Konya tarafından yeni ortaya atılan “Şehir Coin” projesi de aynı temelde oluşturuldu. Bu projelerin ilerleyen günlerdeki durumunu hep birlikte göreceğiz.

Hacklenen Kripto Para Borsası Tamamen Kapatılıyor

Hakkında Yusuf Temel

Farklı Makaleler

Rus Şirketi Kuzey Kutuplarda Bitcoin Madencilik Tesisi Kuruyor

Advertisements Rus Şirketi Kuzey Kutuplarda Bitcoin Madencilik Tesisi Kuruyor. hab Kuzey Kutup Dairesi’nin üzerindeki yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.