Ana Sayfa / Bitcoin / Banka Çalışanlarının Bitcoin Alması Yasaklandı
Banka Çalışanlarının Bitcoin Alması Yasaklandı
Banka Çalışanlarının Bitcoin Alması Yasaklandı

Banka Çalışanlarının Bitcoin Alması Yasaklandı

Danimarka’da bir banka olan Nordea Bank, uzun sürelerdir peşinden koştuğu yasal süreci kazandı. Bunun sonucunda ise banka çalışanlarının Bitcoin alması yasaklandı. Bu karar ne kadar garip gelse de şirket uzun sürelerdir bunun için çalışmaktaydı.

Kripto paralara yapılan yatırımların diğer yatırımlara göre çok daha fazla riskli olduğunu belirten Nordea Bank, çalışanlarına Bitcoin alma yasağı getirdi. Genel varlıkları toplandığında 350 milyar doları aşan Nordea Bank, dünya genelinde en büyük bankalardan birisi olarak gösterilmekte. Toplamda 30 binden fazla çalışanı bünyesinde barındıran Danimarka merkezli banka, yasa dışı kullanımın önüne geçmek istiyor. Bu sayede herhangi bir yasa dışı olayda banka çalışanlarının ve dolayısıyla bankanın adının geçmesinin önüne geçilmesi hedeflenmekte.

Olaydan sonra ise Nordea Bank çalışanlarını temsil eden isim olan Kent Petersan tarafından açıklama yapıldı:

Herkesin kişisel bir yaşamı olduğu için böyle bir dava açtık. Banka yöneticilerinin yetkilerinin ne kadar kapsamlı olduğunu görmek istedik. Bu olaydan sonra gördük ki bu yetkiler, olmaması gerektiği kadar kapsamlıymış.

Bitcoin almanın tamamen bireysel bir karar olduğunu dile getiren sendika yetkilileri, bankanın bu kararına karşı çıkıyor. Ülkenin üst düzey makamlarına banka tarafından emirler verildiğinin de öne sürüldüğü olayda yeni gelişmeler olacak gibi görünüyor. Sendika tarafından bankaya tekrar dava açılması beklenmekte. Bitcoin ve diğer kripto paralara yatırımın artış gösterdiği Danimarka’da böyle bir olayın yaşanması vatandaşları da şaşırtmıştı. Bu kararın ülkeyi de ikiye böldüğünün altını çizmek gerek. Bir taraf Bitcoin almanın serbest olmasını savunurken, bir taraf da kararın doğru olduğunu savunmakta.

Şarkıcı Akon Kripto Para Birimi Çıkartıyor

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Kripto madenciliği faaliyetleri artık Venezuela hükümeti tarafından düzenleniyor

Kripto madenciliği faaliyetleri artık Venezuela hükümeti tarafından düzenleniyor Venezuela’nın Kripto Varlıkları ve İlgili Faaliyetler Ulusal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.