Ana Sayfa / Bitcoin / Bilinçsiz Bitcoin Yatırımcıları
bitcoin-yatirim

Bilinçsiz Bitcoin Yatırımcıları

Advertisements

Bitcoin yaklaşık 18.000 $ ‘lık değerine ulaştıktan sonra düşüşe geçti. Şu an 15.000 $ civarında’ istikrar kazanıyor. Kısa zamanda çok değer kazanan bu kripto para son yatırım trendi haline geldi. Görünüşe göre, Bitcoin’e yapılan yatırım, kısa yoldan zengin olma aracı olarak görülüyor. Bitcoin madenciliği de kârlı yatırım yapmanın en güvenilir yollarından biri olmaya devam ediyor.

Bitcoin, ‘Şişirilmiş balon’ ve akılsızca yatırım olarak aylarca lanse edilmesine rağmen birçok uzmanın beklentilerin boşa çıkardı.

 Bilinçsiz Bitcoin Yatırımcıları

Bitcoin popülaritesi arttı ancak para biriminin anlaşılması aynı seviyede gerçekleşmedi. Bitcoin ağında milyonlarca insan (CPU düğümleri) çalışıyor, ancak sistemi anlayan çok az kişi var ve Satoshi Nakamoto’nun teknolojiyi öne süren makalesini çok az kişi okumaya zahmet ediyor. Bu çok ciddi sorunlar yaratmasa da bilinçsiz yatırıma sebep oluyor.

Yeni başlayanlar için, teknolojinin nasıl yürüdüğü konusunda biraz bilgi edinelim. Bitcoin, iki tarafın doğrudan işlem yapmasına izin veren şifreli güvenlik temelli bir sistem oluşturarak üçüncü parti güvenlik açıklarını kaldırmak için işlemlerin doğrulanarak gerçekleşmesine dayalı bir yöntem olarak geliştirildi. Bitcoin ağı, işlem verisinin genel bir defter tutucusu oluşturur; bu nedenle, bir işlem duyurulduğu her sefer, bilgileri depolayan bir veritabanına eklenir. Bir süre sonra, o dönemde yayınlanan tüm işlemler bir blok halinde birleştirilir ve karmaşık bir matematik problemi için bir girdi olarak kullanılır. Sorunu çözmek için ilk düğüm çözümü dağıtır ve diğerleri bunu doğrulamaktadır. Doğrulama üzerine, doğrulanmış işlem bloklarının ‘dürüst’ zincirine eklenir ve düğümler, çözümü bir Bitcoin ödülü alan düğümle tekrar işleme başlar. Bu yolla, Bitcoin sistemi, yalnızca bilgi işlem gücü üzerinde sistemi aldatmaya çalışan saldırganları aşmıyor aynı zamanda başarılı bir saldırı oluşturmak için bir saldırganın en az sistem düğümlerinin ortak gücü kadar güçlü bir CPU’ya sahip olması gerekir (imkansıza yakın).

Bitcoin Madenciliğinde Tüketilen Elektrik, Sırbistan’la Aynı Ölçekte

Matematiksel problemler gittikçe daha karmaşık hal aldığı için, ASIC madencileri sürekli çalışıyor ve sonuç olarak; yalnızca artması beklenen aşırı miktarda enerji tüketimi. Digiconomis Bitcoin Enerji Tüketimi Endeksi, yılda yaklaşık 32 terawatt saatlik bir enerji oranını tahmin ediyor ve bu da ölçek açısından Sırbistan’ın yıllık fiyatına (159 ülkeden daha büyük) eşdeğer.

Digiconomist ayrıca, Çin’de bir Bitcoin madeninin bir Boeing 747 ile aynı oranda karbondioksit saldığını bildirdi. Meteorolog Eric Holthaus, şu anki oranda Bitcoin madenciliği enerji tüketiminin 2020 yılının ortalarında ABD düzeyinde olacağını öngörüyor. Bu rahatsız edici durum artık göz ardı edilemez ve uzmanların, işlem geçerliliği için daha fazla enerji tasarruflu uzlaşma algoritması kullanmaya veya en azından gelirlerini daha çevre dostu madencilik teknolojisinin geliştirilmesine yeniden yatırım yapmaya yöneltmelidir.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Bill Gates’ten Bitcoin Eleştirisi: Gezegenimiz İçin Kötü!

Advertisements Bill Gates’ten Bitcoin Eleştirisi: Gezegenimiz İçin Kötü! CNBC’den Andrew Ross Sorkin’in gerçekleştirdiği Clubhouse röportajı sırasında Microsoft …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.