Ana Sayfa / Bitcoin / Bill Gates’ten Bitcoin Eleştirisi: Gezegenimiz İçin Kötü!

Bill Gates’ten Bitcoin Eleştirisi: Gezegenimiz İçin Kötü!

Bill Gates’ten Bitcoin Eleştirisi: Gezegenimiz İçin Kötü!

CNBC’den Andrew Ross Sorkin’in gerçekleştirdiği Clubhouse röportajı sırasında Microsoft kurucu ortağı Bill Gates, “insanlığın bildiği diğer yöntemlerden” daha fazla elektrik tükettiğini iddia ederek Bitcoin (BTC)’i aşırı enerji kullanımı nedeniyle eleştirdi.

“BİTCOİN, İŞLEM BAŞINA İNSAN OĞLUNUN BİLDİĞİ DİĞER YÖNTEMLERDEN DAHA FAZLA ELEKTRİK KULLANIYOR.”

Ancak, yeşil elektriğe dayalı olsaydı Bitcoin(BTC) konusunda bir sorunu olmayacağını söyledi:

“YEŞİL ELEKTRİK KULLANIYORSA VE DİĞER KULLANIMLARI GERİDE BIRAKMIYORSANIZ, BELKİ DE SORUN DEĞİLDİR. BENİ BİTCOİN ŞÜPHECİSİ OLARAK ETİKETLESENİZ DE, BU KONUYU ÇOK ALAKALI BİLE BULMUYORUM.”

Gates, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmasına rağmen, henüz Bitcoin (BTC) alanına girmediğini yineledi:

“BİTCOİN’E YATIRIM YAPMAYI SEÇMEDİM. SITMA AŞILARI SATIN ALIYORUM. KIZAMIK AŞILARI SATIN ALIYORUM. ÜRÜN ÜRETEN ŞİRKETLERE YATIRIM YAPIYORUM.”

Microsoft kurucusu yine de BTC ile servet kazananları takdir ettiğinden bahsetti. Gates Vakfı, şu anda “çok düşük” işlem ücretleri olan kendi dijital para birimini geliştiriyor.

Ripple CEO’su: Bitcoin madenciliği büyük bir israf

Tesla ve Square gibi büyük şirketler, bilançolarına Bitcoin (BTC) ekledikleri için; kripto para biriminin karbon ayak izi konusunda endişeli olanların artan eleştirileriyle karşı karşıya kalıyorlar.Mart ayında Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, madenciliği “büyük bir israf” olarak nitelendirdi. Kamu şirketlerini, Ekim ayında “enerji açısından daha verimli” varlıkları kullanmaya çağırdı.O zamandan beri proof-of-work (PoW) para birimleri konusunda söylemlerini yumuşattı. En son tweet’inde ise takipçilerini sürdürülebilir madenciliğe teşvik etti:

“BİDEN YÖNETİMİNİN ÖNCELİKLERİ NET – HER GÜN İKLİM DEĞİŞİMİNDEN BAHSEDİYORLAR. MADENCİLİĞİN TAM OLARAK NE KADAR ENERJİ KULLANDIĞINI TARTIŞMAK YERİNE, BU SEKTÖRÜ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE LİDER YAPMAYA ODAKLANALIM.”

Binance

Hakkında Halil

Farklı Makaleler

Bitcoin 64.000 Dolara mı Ulaşacak?

Bitcoin 64.000 Dolara mı Ulaşacak? Bitcoin’in fiyatı Mart ortasından bu yana 61.062 $ seviyesinin altında yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.