Ana Sayfa / Bitcoin / Bir Otostopçunun Kuzey Amerika’da Bitcoin Madenciliği Rehberi

Bir Otostopçunun Kuzey Amerika’da Bitcoin Madenciliği Rehberi

Advertisements

Bir Otostopçunun Kuzey Amerika’da Bitcoin Madenciliği Rehberi

Amerikan otoyollarına ilk kez giden bir otostopçu gibi, bugün bitcoin madenciliği evreninin net bir resmini elde etmeyi uman herkes, görünüşte opaklığa, ancak Kuzey Amerika madencilik ekosisteminin büyüklüğüne şaşırmış olabilir.Bir madenci kısa süre önce Twitter’da alana yeni girenlere tavsiyede bulundu:

Kuzey Amerika madencilik ortamı, genel merkezi buradaki havuzlardan gelen tahmini yüzde 65 ile dünyanın madencilik hash oranına liderlik eden Çin’den farklı olarak, kendi kültürünü geliştiriyor.

Kuzey Amerika bitcoin madenciliği ortamı daha yüksek bir hash oranıyla ve madencilik gelirlerinde bir artışla ısınırken, daha fazla yatırımcı ve ilgilenen madencilik şirketi, ABD ve Kanada olan yeni madencilik Wild West için bir rehber arıyor.Kuzey Amerika bitcoin madenciliği ekosistemini oluşturan dört temel parça vardır: Madencilik havuzları, madencilik şirketleri (ortak yerleşim ve kendi kendine barındırma), finansal hizmet firmaları ve ürün yazılımı (yazılım) sağlayıcıları.Bununla birlikte, bazen bir finansal hizmetler firması da bir madencilik şirketi olabilir ( Galaxy Digital’de olduğu gibi ) ve bazen bir enerji sağlayıcısı da bir madencilik şirketi ( Greenridge Generation ) olabilir.

Makinelerin Yükselişi (Talep)

Madencilik ekipmanı kıtlığı, sadece Kuzey Amerika’da değil, Çin de dahil olmak üzere tüm dünyada, şu anda sektörde büyük bir sorundur.

Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmaya devam ederken, ASIC dökümhaneleri ve ekipman üreticileri üzerinde hem yeni ilgilenen müşterilerden hem de rekabetçi kalabilmek için yükseltme yapması gereken eski madencilik şirketlerinden gelen talebi karşılamaya ve karşılamaya yönelik baskı var. 

Yeni madencilik ekipmanı için tahmini bekleme süreleri en az altı aydır ve Bitmain gibi önde gelen üreticiler Eylül 2021’e kadar tükendi. İkinci el ASIC’ler için ikincil piyasada da önemli bir fiyat artışı oldu.

“Önümüzdeki yıl için Bitcoin hash oranı büyümesinin ASIC yonga üretimi tarafından kısıtlanması muhtemeldir” dedi. “Bu, madencilikle ilgili çok ilginç bazı yeni finansal ürünlere yol açabilir … Ekipman sıkıntısı ve yükselen bitcoin fiyatıyla birlikte, birçok eski madencilik teçhizatı artık düşük maliyetli güce erişimi olan madenciler için tekrar çalıştırmak için karlı.”

Mow, çoğu uzmanın madencilik ekipmanı hakkında söylediklerini doğruladı – bu noktada, görünürde bir ASIC çipinin madencilik gücünü yenecek yeni bir teknoloji yok.

Yoğun rekabet olmadan zorluk oranı daha uygun olduğundan, bu, ucuz güce erişimi olan bazı yerleşik madenciler için olumlu bir haber. Kuzey Amerika’da bunlardan bazıları var, ancak bölge yeni girişler de çekiyor.

Kendi Havuzunuz İçin Zaman

Kuzey Amerikalı madenciler de dahil olmak üzere çoğu madenci, Çin merkezli maden havuzlarını kullanıyor. Ancak ABD ve Kanada’da madencilere yasal düzenlemelere daha uygun seçenekler sunmak için yeni madencilik havuzları kuruldukça bu durum değişiyor .

Bir yıl öncesine kıyasla bugün en az yedi Kuzey Amerika maden havuzu var.

Son altı ayda Luxor, Blockstream ve Novablock’a Titan , Blockware, DMG Blockseer ve bir Marathon / DMG co-op havuzu katıldı . 

Luksor Havuzu halka açık olarak listelenmiştir ve DMG Blockseer, Maraton / DMG kooperatif havuzu gibi halka açılma sürecindedir (bu konu hakkında daha sonra daha fazlası).

Büyük Kurumlar ve Enerji Şirketleri Dahil Oluyor

Bitcoin’e yapılan yatırımda olduğu gibi – Square, MicroStrategy ve Grayscale gibi büyük kurumların katılımıyla yaygın olarak kredilendirilen bir fiyat artışına sahip olan – madencilik, portföylerini bir miktar finansal karma güçle büyütmek isteyen kurumların gözüne girdi.

Fidelity Digital Assets ve Greenwich Associates tarafından yapılan araştırmaya göre , kurumsal yatırımcıların yaklaşık yüzde 80’i dijital varlıklar hakkında çekici bir şey buluyor ve 10 kurumdan altıdan fazlası yatırım portföylerinde dijital varlıkların bir yeri olduğuna inanıyor. 

Kuzey Amerika’daki diğer finansal hizmet firmaları gibi BitOoda, madencilik girişimlerinde yer almalarına yardımcı olmak için yatırım şirketleriyle birlikte çalışıyor. Bazıları belirli bir madencilik operasyonuyla doğrudan ilgilenmeyi tercih ederken, diğerleri sadece portföyleri için bir yatırım payı arıyor.

 

Hakkında Hasan

Farklı Makaleler

Bill Gates’ten Bitcoin Eleştirisi: Gezegenimiz İçin Kötü!

Advertisements Bill Gates’ten Bitcoin Eleştirisi: Gezegenimiz İçin Kötü! CNBC’den Andrew Ross Sorkin’in gerçekleştirdiği Clubhouse röportajı sırasında Microsoft …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.