Bitcoin, 2015’ten Bu Yana Aylık Bazda En Büyük Düşüşü Yaşadı

Advertisements

Bitcoin 2018’e kötü bir giriş yaptı. Aslında Bitcoin’i takip eden yatırımcılar için bu durum görülmedik bir olay değil, BTC hemen hemen her yıla fiyat düşüşüyle başlıyor diyebiliriz. Ancak bu yılın ilk ayında son 2 seneye nazaran daha önemli bir değer kaybına uğradı diyebiliriz.

Bu düşüşün genel nedeni olarak Asya ülkelerinde (Uzak doğu Asya ülkeleri kripto para birimlerinde dominant ülkelerdir) yapılan kısıtlayıcı yasal düzenlemeler olarak gösterilebilir. Bitcoin, 2013 ve 2017 arasındaki dönemde beş Ocak ayının dördünde değer kaybı yaşadı. Bu istatistiksel bilgi Bitcoin’e yeni yatırım yapanlar için biraz sakinleştirici bir etkisi olabilir.

Bitcoin Son 1 Ayda %28 Değer Kaybetti

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri bu sene başından beri birçok ülkenin getirdiği kısıtlayıcı yasal düzenlemeler ile uğraşırken şüphesiz olumsuz etkilendiler. BTC bu yılın Ocak ayında 2015’ten bu yana kaydedilen en kötü aylık değer kaybını yaşadı. Coinmarketcap verilerine göre Bitcoin fiyatı, 31 Ocak Çarşamba günü yüzde 28,2 oranında düşüşle 9,627,89 dolara kadar geriledi.

Daha önce 2015 Ocak ayında yüzde 30,9 oranında değer kaybı yaşayan Bitcoin böylece son 2 yılın en kötü değer kaybına tekrar yaklaşmış oldu. Daha öncede dediğimiz gibi Ocak ayları Bitcoin için tipik kötü geçen aylar olarak bilinir zira son 5 yılın Ocak aylarının dördünde BTC değer kaybı yaşadı.

Diğer önemli bir düşüş, Şubat 2014’te Bitcoin aylık bazda yüzde 36’dan daha fazla yaşadığı düşüş olayı oldu. Coinmarketcap verilerinin analizine göre, Bitcoin bu ay içerisinde toplam market hacminden 60 milyar dolar kaybetti. Aralık ayında değerindeki büyük artışla beraber BTC market hacmi 340 milyar dolara kadar dayanmıştı. Ancak son 2 aydaki kötü performansla beraber Bitcoin’in toplam market hacmi 171 milyar dolar seviyesinde.

BTC yatırımcılarına tavsiyemiz olarak 2 ay daha sabırla beklemeleridir. Bitcoin’in Mart veya Nisan aylarında her zaman olduğu gibi klasik olarak yükselişe geçmesini ümit ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.