Ana Sayfa / Analizler / Bitcoin 6 Bin Dolara Doğru mu Gidiyor?
Bitcoin (virtual currency) coins placed on Dollar banknotes are seen in this illustration picture, November 6, 2017. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

Bitcoin 6 Bin Dolara Doğru mu Gidiyor?

Bitcoin 6 Bin Dolara Doğru mu Gidiyor?

Sadece birkaç gün önce 10 bin doların üstünü gördüğümüz bitcoin şimdilerde 7,400 dolar seviyelerinde seyrediyor. Size birkaç gün önce Bitcoin’in 100 bin doları göreceğini ancak bunun için öncelikle 2 bin dolar seviyesini test etmesi gerektiğini bildirmiştik. Sert bir şekilde düşüş yaşayan bitcoin 2 bin dolar seviyelerini gerçekten görecek mi bilemiyoruz. Ancak bitcoin’in atağa geçmesi için bir düşüş şarttı. Ancak %30’u geçen bu düşüş, Bitcoin’i yeniden ayağa kaldırabilecek kuvette mi bilemiyoruz.

Coinmarketcap verilerine baktığımızda bitcoin’in son birkaç günde %20’nin üzerinde düşüş yaşadığını görüyoruz. Piyasa değerinin 200 milyar dolar olmasına rağmen bu kadar hassas ve bu kadar kaygan bir kripto para birimi olması aslında hiç de şaşırtıcı değil. Önümüzdeki günlerde pek çok yeni kripto para birimi çıkarılacak, Libra’da bir yıl içerisinde geliyor,ayrıca merkez bankaları da 3 yıl içerisinde kendi kripto paralarını çıkaracak. Bu kadar yüksek br arz ortamında bitcoin’in 10 bin dolar seviyesinde kalmasını beklemek zaten doğru değildir.

Abd tahvil ve eurobond’larında küçük bir miktar artış görüyoruz. Ancak bu bitcoinin 7 bin dolara kadar düşmesinin sebebi olamaz. Bu düşüşün uzman analistler tarafından en büyük nedeninin, Abd Sermaye Piyasası Kurulu’na yapılan dijital para etf başvurusunun reddedilmesi olarak açıklanıyor. Dijital para yatırımcıları kripto paralar için bir borsa yatırım fonu oluşturulmasını talep etmişti. Bu talebin reddedilmesi, Amerika’nın kripto paraları ciddiye almadığını gösteriyor.

Peki Şimdi Bitcoin Alınır mı?

Geçtiğimiz günlerde bitcoin’in 2 bin dolara düşeceğini ardından birkaç yıl içerisinde 100 bin dolara kadar çıkabileceğini belirtmiştik. Peki bitcoin gerçekten 2 bin dolar seviyelerine kadar düşebilecek mi ? Şimdi alınmalı mı  yoksa 2 bin dolar seviyelerine kadar düşmesi mi beklenilmeli ? Bu net olarak bilinmiyor. Ancak Amerikan Sermaye Piyasası Kurulu yapılan etf başvrularını reddetmeye devam ederse bitcoin’de düşüş devam edecek gibi görülüyor. Ancak şuan ki fiyat ile bile bitcoin gerçekten iyi bir alım fırsatı veriyor.

Alım fırsatı için güzel bir zamanlama olsa da bitcoin için hiçbir zaman en düşük yada en yüksek fiyat tabirlerini gerçek olmamıştır. Her zaman daha fazla düşebilir her zaman daha fazla yükselebilir. Fakat 14 Mayıs 2020’de gerçekleşecek olan bitcoin halving’i ne kadar yaklaşırsa yükseliş fırsatı da o kadar büyüdüğünden. Bu düşüşler sonrasında oluşan alım fırsatlarını değerlendirip küçük yatırımlarla piyasaya girmeye ve alışmaya başlamak için güzel fırsat olabilir.

 

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Rockefeller Ailesi'ne Ait Yatırım Bankası Bitcoin İçin Toplantı Yapacak

Rockefeller Ailesi’ne Ait Yatırım Bankası Bitcoin İçin Toplantı Yapacak

Dünya genelinde en zengin ailelerden birisi olan Rockefeller, bilindiği üzere birçok yatırım bankası üzerinden işlem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.