Ana Sayfa / Bitcoin / Bitcoin Alıp Satanlara 7 Yıla Varan Hapis Sürprizi
Bitcoin Alıp Satanlara 7 Yıla Varan Hapis Sürprizi
Bitcoin Alıp Satanlara 7 Yıla Varan Hapis Sürprizi

Bitcoin Alıp Satanlara 7 Yıla Varan Hapis Sürprizi

Advertisements

Yeni bir yasa tasarısına göre bundan sonra Rus vatandaşlarına Bitcoin alıp satma izni sadece lisans ve diğer belirli şartlar çerçevesinde verilecek. Bunun dışında Bitcoin alıp sattığı tespit edilen kişileri ise 7 yıla varan hapis cezası bekliyor.

Hali hazırda hatırı sayılır bir kripto para pazarına ev sahipliği yapan Rusya’da kripto para konusu uzun zamandır bir bilmeceden ibaretti. Konuşulanlara göre de devlet tarafından bu konuya bir el atılacağı tahmin ediliyordu. Ancak bu kadar katı bir önlemin alınacağı kimsenin aklına gelmemiş olsa gerek. Hazırlanan yeni yasa tasarısına göre bireylerin ve şirketlerin Bitcoin ticareti yapmaları tamamen yasaklanabilir. Özellikle de Rus bankaları üzerinden para transferi yada kart aracılığıyla kripto para alanları 7 yıla varan hapis cezası bekliyor. Ayrıca kripto para birimleri hakkında bilgi paylaşımı ve reklam yapmak da yeni cezaları karşımıza çıkartabilir.

Rusya merkezli bir haber kaynağı olan RBK tarafından bir takım evraklar doğrulanmış durumda. Bu evraklarda ise yeni yasa tasarısına dair düzenlemeler olduğu açıklandı. Yeni yasa tasarısına göre şirketler ve bireyler artık dijital para ile ödeme kabul edemeyecekler. Herhangi bir Rus bankasından kripto para almak için işlem yaptığı tespit edilen kişilere ise 14.000 dolarlık bir para cezası veya 7 yıla varan hapis cezaları verilebilecek. Yasa tasarısı üzerinde henüz değişikliklerin devam ettiğinin altını çizmek gerek. Bu kuralların ilerleyen dönemde biraz daha gevşetildiğini veya tamamen katı bir hale büründürüldüğünü görebiliriz.

Rusya’da bulunan kripto para topluluklarınca tepki gören bu haberler birçok kaynak tarafından doğrulanmış durumda. Hatırı sayılır bir kripto para pazarı bulunduran ülkede böyle bir adım atılması aslında sürpriz sayılmaz. Devlet yetkilileri tarafından kripto paraların kötü amaçla kullanılmaya müsait olmaları nedeniyle bir yasaklama getirileceği hali hazırda konuşulmaktaydı. Bu doğrultuda da beklenenin gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Kripto Para İşlem Hacminin Büyük Bir Kısmı Sadece Bu 3 Coine Ait

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Bitcoin 2 bin dolar birden düştü !

Advertisements Bitcoin 2 bin dolar birden düştü ! Bitcoin fiyatı, 19.500 dolar civarında bir çift …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.