Ana Sayfa / Bitcoin / Bitcoin Aracılığıyla Sahte Corona Virüs Aşısı Satan Site Kapatıldı
Bitcoin Aracılığıyla Sahte Corona Virüs Aşısı Satan Site Kapatıldı

Bitcoin Aracılığıyla Sahte Corona Virüs Aşısı Satan Site Kapatıldı

Çin’den yayılmaya başlayan ve kısa sürede insanlık için önemli bir tehdit konumuna gelen corona virüsü, dolandırıcılara da fırsat çıkartmış oldu. Yakın bir zamanda paylaşılan habere göre Bitcoin aracılığıyla sahte corona virüsü aşısı satmaya çalışan bir site kapatıldı.

Virüsün meydana getirdiği sağlık krizini fırsata çevirmeye çalışan dolandırıcılar sonunda tespit edildi. İnsanları ölüm korkusuyla tehdit eden corona virüsünün aşısını bulduğunu belirten dolandırıcılar, bu aşıyı site adresleri üzerinden satmaya çalışıyordu. Neyse ki birçok insan dolandırılmadan sitenin FBI tarafından kapatıldığı açıklandı. Deer.io adlı site üzerinden faaliyet yürütmeye çalışan dolandırıcıların kaç kişiyi ağlarına düşürdükleri ise henüz bilinmiyor.

29 Ocak tarihinde faaliyete geçtiği açıklanan site yaklaşık 2 aydır açık kalarak insanları dolandırmaya çalışmış. Rusya menşeli olduğu tespit edilen site üzerinden sahte corona virüsü aşısına ek olarak birçok yasa dışı ürünün de satılmaya çalışıldığı açıklandı. Canberra’da bulunan Avustralya Ulusal Üniversitesi ile ortak biçimde aşı geliştirdiklerini iddia eden dolandırıcıların kimlikleri ise henüz belirlenebilmiş değil. İşin peşinde olan FBI ve Rus yetkililer dolandırıcıları bulmak için var güçleriyle çalışıyorlar. İnsanları ölümle tehdit eden bu virüsün yarattığı fırsattan yararlanılmasına asla izin verilmeyecektir.

Konunun peşinde olan FBI çalışanı Omer Meisel, bahsi geçen sitenin benzerlerinin de araştırılmaya devam edildiğini kaydetti ve ekledi:

“Dolandırıcılık amacıyla kurulan bu web sitesinin tespit edilmesi, hem ABD hem de yurt dışındaki kullanıcıları ve işletmeleri mağdur etmek için yapılan faaliyetlerin azaltılması konusunda atılan önemli bir adımı temsil ediyor. FBI, insanları siber suçlulardan korumak için görev yapmaya devam edecek.”

23 Mart tarihinde açıklama yapan ABD sağlık bakanlığı da insanları bu dolandırıcı sitelere ve kişilere karşı uyarmıştı. Aşının henüz hiçbir kurum veya ülke tarafından çıkartılmadığını açıklayan yetkililer insanların dikkatli olması gerektiğinin altını çiziyor.

Sahte Sitelere Karşı Dikkat!

Bitcoin’in gizliliğinden faydalanmak isteyen dolandırıcıların bu yönde faaliyetleri corona virüsü salgınıyla birlikte daha da arttı. Hastalığa yakalanan yakınlarını kurtarmak isteyen kişilerin bu ve buna benzer sitelerden alışveriş yapacak kadar çaresiz olabildiği belirtiliyor. Ancak ABD Sağlık Bakanlığı tarafından da açıklandığı gibi aşının henüz çıkartılmadığını belirtmek gerek. Sizler de internet üzerinde benzeri sitelere denk gelirseniz polis ekiplerine şikayet ederek kapatılmasını sağlayabilirsiniz.

Microsoft Beyin Gücüyle Bitcoin Madenciliği Hedefliyor

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

100 Milyon Dolarlık Bitcoin Hareketlenmesi Heyecan Uyandırdı

100 Milyon Dolarlık Bitcoin Hareketi Heyecan Uyandırdı

Gece saatlerinde gerçekleşen ve 10.660 Bitcoin’i içeren transfer kripto para dünyasında heyecan uyandırdı. Whale Alert …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.