Ana Sayfa / Analizler / Bitcoin (BTC) Fiyatındaki Ani Düşüşün Üç Sebebi
Bybit
btc haberleri

Bitcoin (BTC) Fiyatındaki Ani Düşüşün Üç Sebebi

Bitcoin (BTC) Fiyatındaki Ani Düşüşün Üç Sebebi

15 Mart’ta yeni haftalık mum açıldığında Bitcoin (BTC) fiyatı dört saatten kısa bir sürede yaklaşık yüzde 6 düştü. Ünlü analist Joseph Young’a göre zayıflayan momentuma üç faktör katkıda bulundu. Yani yeni bir haftanın başlangıcı, yüksek fonlama oranları ve temel olarak piyasayı yukarı çeken stablecoin girişi.

Yeni haftalık mum ve geri çekilme

Analiste göre haftalık bir mum açıldığında Bitcoin tipik olarak büyük bir dalgalanma görür. Çünkü Pazartesi günkü eğilim Bitcoin’in haftanın geri kalanında nasıl performans göstereceğini belirleyebilir.

BTC/USD 1 günlük seviyeler. Kaynak: Tradingview.com, Rekt Capital

Son birkaç saat içinde, anonim trader “Rekt Capital”in de belirttiği gibi Bitcoin, aşırı genişletilmiş bir geri çekilme gördü. Sonuç olarak trader BTC’nin “geçici bir sıfırlama” görme sürecinde olabileceğini söyledi. Trader, şunları belirt:

“BTC KIRMIZI BÖLGEYE DOĞRU GERİ ÇEKİLDİ VE HATTIN ALTINA DÜŞTÜ. GÜNÜN BİTMESİNE DAHA VAR, BU NEDENLE FİYAT KENDİNİ DÜZELTEBİLİR VE HATTI DESTEĞE DÖNÜŞTÜREBİLİR. TEKNİK OLARAK BTC, DALGALI BİR YENİDEN TEST SÜRECİNDE.”

Bitcoin 55.000 dolarlık alandan toparlanamazsa, trader, 46.700 dolarlık destek seviyesine yönelik sert bir düzeltmenin olasılık haline geleceği konusunda uyardı.

Bitcoin vadeli işlemler piyasası

Josep Young’a göre Bitcoin’in fiyatı düşmeye başladığında BTC’nin vadeli işlemler piyasasında fonlama oranı büyük borsalarda %0.1’in üzerinde seyrediyordu. Bu, piyasanın ezici çoğunluğunun Bitcoin’de uzun pozisyon açtığını veya satın aldığını; bunun da piyasayı kalabalıklaştırdığını gösteriyor.

BTC uzun/kısa tasfiyeleri. Kaynak: Bybt.com

Bybt.com verilerine göre son 24 saat içinde 194.541 trader, 21 Şubat’tan beri görülen en yüksek değer olan 1.83 milyar dolarlık bir tasfiye ile karşılaştı. Bu tasfiye dalgası sonunda Bitcoin 57.000 doların altına indi. Bir diğer ünlü analist Michael van de Poppe, kilit bir destek olarak bu seviyeyi tanımladı:

“BİTCOİN, BURADA BU KRİTİK SEVİYEYİ ZAR ZOR TUTUYOR. YUKARI DOĞRU DEVAM ETMESİ GEREKİYOR, AKSİ TAKDİRDE FİYAT ARALIĞA GERİ DÖNÜYOR.”

Büyük stablecoin girişleri

Düşüş gerçekleşmeden önce, zincir üstü veri analizi platformu CryptoQuant, Gemini’da büyük BTC birikimine işaret etti. Gemini, Coinbase ile birlikte ABD’nin önde gelen Bitcoin borsalarından biri olarak görülür. Genellikle balinaların kullandığı borsa olarak bilinir.

Tüm borsalara giren ortalama BTC miktarı. Kaynak: CryptoQuant

CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, şunları söyledi:

“BU 18.000 BTC DEPOZİTOSU, KULLANICILARIN CÜZDANI İLE GEMİNİ SICAK CÜZDANI ARASINDAKİ BİR İŞLEM OLDUĞU İÇİN DOĞRUDUR. TÜM BORSA GİRİŞLERİ ORTALAMASI BU PARA YATIRMA NEDENİYLE FIRLADI. UZUN BİR POZİSYONDAYSANIZ AŞIRI KALDIRAÇ KULLANMAYIN.”

Young’a göre balinalardan gelen satış baskısına ek olarak borsalara stablecoin girişlerinin önderlik ettiği son BTC rallisi, bir başka düşüş işaretiydi. Ki, rallinin ABD’de kurumlar yerine stablecoin’lerdeki kenara itilmiş sermaye tarafından katalize edildiğini kaydetti:

“COİNBASE PREMİUM ENDEKSİ, BTC FİYATI 20.000, 30.000, 40.000 VE 50.000 DOLARI KIRDIĞINDA HER ZAMAN ÖNEMLİ ÖLÇÜDE YÜKSEKTİ. FİYAT 60.000’İ AŞTIĞINDA ÖNEMLİ ÖLÇÜDE OLUMSUZDU. BU 60.000 BOĞA KOŞUSU ABD KURUMLARI TARAFINDAN YÖNLENDİRİLMİYOR, HEPSİ STABLECOİN’LERDEN GELDİ.”

Hakkında Halil

Farklı Makaleler

Yüz Milyonlarca Dolarlık Bitcoin (BTC) Hareketleri Dikkatleri Üzerine Topladı

Dev Bitcoin (BTC) Transferleri Dikkatleri Üzerine Topladı

Büyük kripto para transferlerini duyuran Whale Alert tarafından bugün ilginç Bitcoin transferleri dikkatleri üzerine toplamış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.