Binance %20 İndirim
Bitcoin (BTC) Bir Günde Yüzde 20'ye Yakın Değer Kaybetti

Bitcoin (BTC) Fiyatının Düşmesinin Arkasında Bu Neden Olabilir mi?

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, son 3 ayda düşerek 18.6000 dolarlık fiyat seviyesine kadar gerilemişti. Piyasa dün biraz direnç gösterdi. Ancak, büyük satış, küresel kripto pazarını şok etti ve kripto paralar bunun karşısında bugün ağır kayıplar yaşanmış durumda.

Bitcoin fiyatı neden düşüyor?

Uzmanlara göre son zamanlarda BTC varlıklarını borsaya yatıran balinaların sayısı önemli ölçüde arttı. Veriler, borsalardaki mevduatların neredeyse %90’ının balinalardan geldiğini gösteriyor. Cryptoquant CEO’su Ki Young Ju, son on gün içinde 15 binden fazla Bitcoin transfer edildiğini belirtti. Bazıları Kraken kripto borsasına gönderilirken önemli bir kısmının da Binance’e aktarıldığı gösteriliyor. Raporda uzman, Bitcoin’in günün erken saatlerinde 20.000 dolar fiyat seviyesinde işlem gördüğünü belirtti. Ancak bu, 2017 boğa piyasası sırasında en yüksek fiyat olduğu için BTC için aynı zamanda ikonik de bir seviye. Ancak Bitcoin fiyatı son 24 saatte neredeyse %6 düşmüş durumda. Uzmanlar, BTC fiyatı düşmeden önce fiyatın bir miktar arttığını belirtti. Artış, balinaların borsalarda aktif olarak Bitcoin biriktirdiğini gösteriyor.


Uzmanlar tarafından borsalara aktarılan BTC oranlarının halen yüksek olduğu ve giderek arttığı belirtiliyor. Bu endişe verici bir konu olsa da ayı piyasasında hala yaygın bir davranış olarak bilinmekte.

Büyük tasfiye işaretleri

Döviz mevduatı artarken, küresel kripto piyasası son 24 saatte 360 ​​milyon dolardan fazla tasfiye kaydetti. Coinglass, en büyük tek tasfiyenin Okex platformunda 2.57 milyon dolarla kaydedildiğini bildirdi.
Verilere göre, son 24 saatte Bitcoin’den 125,6 milyon dolardan fazla tasfiye yaşandı. Uzun pozisyonlara ise yaklaşık 107 milyon dolar değerinde BTC yerleştirildi.

Bitcoin, haber yayın saatleri itibariyle ortalama 18.933 dolar fiyatla işlem görüyor. Ancak 24 saatlik işlem hacmi %10 artışla 39.9 milyar dolara yükseldi. Küresel kripto piyasası da geçen güne göre %4’ten fazla düştü. Bununla birlikte şu anda 948 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

Bitcoin Gözünü Bu Seviyeye Dikmiş Durumda! 7 Temmuz BTC Analiz

Bu Seviyelerden Bitcoin Alınır mı? 13 Kasım BTC Analiz

Bitcoin fiyatı arka arkaya üç gün düşerek %6,5 değer kaybetti. Devam eden satışlarla fiyatlar %3,8 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.