Binance %20 İndirim
Bitcoin

Bitcoin (BTC) İçin 3 Ay Sonra İlk Kez Görülen Bu Olay Yatırımcıları Sevindirdi

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) için hızlı bir hafta yaşandı. Ancak BTC, neredeyse üç aylık sürenin ardından ilk kez haftalık yeşil mum kaydetmeyi başardı.

Haber yayın saatleri itibariyle Bitcoin, 596 milyar dolarlık piyasa değeri ile 31.250 dolar fiyattan işlem görüyor. Haftalık grafikte de Bitcoin için %2,32 artış olduğu görülüyor. Bu durum, kısa vadede Bitcoin yatırımcıları için bir rahatlama anlamına gelse de analistler sevinmek için henüz erken olduğunu düşünüyor. Bazı analistler bunun sadece bir ayı piyasası rallisi olabileceğine ve şimdi başka bir düzeltme görülebileceğine inanıyorlar.

Teknik grafiğe bakarsak, Bitcoin hala 200 günlük hareketli ortalamasının (DMA) üzerinde işlem görüyor. Ünlü kripto para analistlerinden Rekt Capital, durumu şöyle açıkladı:

Tarihsel olarak, BTC’nin 200 haftalık MA’nın (turuncu) altında, civarında veya hemen altında olması muhtemeldir. BTC’nin 200 MA’nın altındaki mevcut fiyattan %25 daha düşmesi bekleniyor.

Bitcoin (BTC) için zincir üstü veriler ne diyor?

Glassnode’a göre, Bitcoin madencileri son piyasa düzeltmesi sırasında varlıklarının büyük bir kısmını sattı. Veri sağlayıcının konu hakkındaki açıklamasıysa şu şekilde oldu:

“Bitcoin madencileri, son zamanlarda büyük bir satış yoluna gittiler. Madencilerin bakiyeleri son zamanlarda ayda 5 bin ila 8 bin BTC gibi en yüksek oranlarda düştü. Madencilerin harcamaları bu hafta ise yavaşlayarak 3,3 bin BTC/ay’a düştü”.

Ayrıca, CoinMetrics’ten alınan verilere göre, Bitcoin madencilerinin geçtiğimiz Mayıs ayında borsalara yaklaşık 200.000 BTC taşıdığını görüyoruz. Bunlardan bazıları, Riot Blockchain gibi halka açık önde gelen madencilik şirketlerini de kapsıyor. Madencilik donanımı markası ve barındırma sağlayıcısı Compass Mining’in içerik direktörü Will Foxley, Bloomberg’e şunları söyledi:

“Bence madenciler sadece makro ortamdan bahsediyorlar ve operasyonları güvende tutmak için bu seviyede Bitcoin satmanın akıllıca olabileceğini düşünüyorlar.”

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

Bitcoin Madencilik Faaliyetleri Artışını Sürdürüyor

Bitcoin fiyatlarındaki son iki haftadaki son artış, BTC madencilerini platformlarını açmaya zorlamış durumda. Bitcoin fiyatı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.