Ana Sayfa / Bitcoin / Bitcoin Fiyatı 6 bin Doların Altına Düştü – Bitcoin Neden Düşüyor?
bitcoin-balonu

Bitcoin Fiyatı 6 bin Doların Altına Düştü – Bitcoin Neden Düşüyor?

Advertisements

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) başkanı, kripto paraların finansal istikrarı tehdit eden bir ‘Ponzi planı’ olduğunu söylüyor.

Bitcoin fiyatı, önde gelen bir merkez bankacısının finansal istikrar için bir tehdit oluşturduğunu ve kripto para pazarında küresel sıkışıklığa işaret ettiğini belirttiğinden, bu yıl ilk kez 6.000 doların altına düştü.

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın yeni başkanı Agustín Carstens, bitcoin, merkez bankalarına olan kamu güvenini zayıflatmakla tehdit eden “balon, Ponzi planı ve çevre felaketi” nin bir bileşimi haline geldiğini söyledi.

Almanya’nın Frankfurt şehrinde Goethe Üniversitesi’nde “Yetkili makamlar önleyici olarak davranmazlarsa, kripto para birimleri ana finansal sistemle daha fazla bağlantı kurabilir ve finansal istikrara tehdit oluşturabilir” dedi.

“Politika müdahalesi için güçlü bir vaka var. Uygun makamlar yatırımcıları ve tüketicileri eğitmek ve korumakla görevlidir ve hareket etmeye hazır olmaları gerekir. ”

Meksika merkez bankasının eski valisi Carsten, Bitcoin’in olağanüstü yükselişine rağmen kripto para birimleri sadece para birimi gibi “oynuyor” ve vergi kaçırmayı, kara para aklamayı ve cezai finansmanı potansiyel olarak kolaylaştıran “güvensiz” olduğunu belirtti.

Dünya merkez bankalarını temsil eden organın başkanı olarak yaptığı yorumlar, küresel düzenleyicilerin fiyatının geçen yıl %900 oranında arttığı ve 2017 yılının en iyi performans gösteren kaynağı olduğu bir düşüş rekoruna hazırlanmak üzere olan en açık işarettir. Bitcoin yılbaşından önce 20.000 dolara yükselerek rekor kırmıştı.

Ancak, yatırımcıların giderek regülatörler tarafından müdahale gelmesinden korktuğu için, 2018’in başından bu yana kripto paralara yatırım oranı %50’den fazla düştü.

Bitcoin herhangi bir merkez bankası tarafından tanınmıyor ve insanlara malları ve hizmetleri ödemek için bankaları ve geleneksel ödeme yöntemlerini atlamalarını sağlıyor.

Carstens, merkez bankalarının, ilişkinin “parazit olmamasını” sağlamak için kripto para birimlerini gerçek paralara bağlayan bağlara özellikle dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Bitcoin’e Yasak Üstüne Yasak

Açıklamalar, Hindistan, ABD ve Güney Kore de dahil olmak üzere tüm dünyadaki yetkililerden ve ekonomistlerden gelen bir dizi uyarı işaretini takip ediyor. Facebook, sitesinde Bitcoin ve diğer kripto para reklamlarını yasakladı (Instagram’da dahil).

Bu arada İngiltere merkezli Lloyds Banking Group, kripto paraların değerinin düşmesiyle zarar yaşayabilecekleri endişesine dayanarak müşterilerin kredi kartlarını kullanarak Bitcoin satın almayı yasakladı.

Yukarıda bahsi geçen yakın zamanda gelişen yasaklama, kısıtlama ve düzenlemelerden dolayı Bitcoin ve kripto para piyasası bu sıralar oldukça zor günlerden geçmekte.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Bill Gates’ten Bitcoin Eleştirisi: Gezegenimiz İçin Kötü!

Advertisements Bill Gates’ten Bitcoin Eleştirisi: Gezegenimiz İçin Kötü! CNBC’den Andrew Ross Sorkin’in gerçekleştirdiği Clubhouse röportajı sırasında Microsoft …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.