Ana Sayfa / Analizler / Bitcoin Fiyatını Etkileyen Faktörler Açıklandı
Bitcoin Fiyatını Etkileyen Faktörler Açıklandı

Bitcoin Fiyatını Etkileyen Faktörler Açıklandı

Son birkaç haftadır yüksek ölçekli dalgalanmalar yaşayan Bitcoin fiyatını etkileyen faktörlerin neler olduğu sonunda açıklandı. Bir hazine uzmanı tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından sizler de bu konuda yorumlarınızı dile getirebilirsiniz.

Bundan yaklaşık 2 hafta önce 12-13 Mart tarihleri arasında kayda değer bir düşüş yaşayan Bitcoin bilindiği üzere uzun bir süredir toparlanmaya çalışıyor. Dünya genelinde borsalarda yaşanan problemler ve belirsizliklerin de bunu tetiklediğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz hafta kısa süreli de olsa 7.000 doları test eden BTC, yazının hazırlandığı sıralarda 6.280 dolarlık değerini korumaya devam ediyor.

Icrypex borsasının hazine uzmanı olan Helin Çelik geçtiğimiz günlerde YouTube üzerinden Bitcoin fiyatını etkileyen faktörlerin neler olduğuna dair bir video paylaştı. Videosunda geçtiğimiz hafta 7.000 doların zorlandığını kaydeden Çelik, sonraki periyotta bir miktar çekilme olabileceğini kaydetti ve ekledi:

“Bu durum, piyasadaki koşullara bağlı olarak gelişen bir reaksiyondu” açıklamasında bulunan Çelik, “COVID-19 ile alakalı olan teşvik paketlerinin açıklanması ve Çin’de yeni vakanın görülmemesi gibi gelişmelerin ardından bu ivme yakalanmıştı” dedi.

Kısa süreli yükselme trendinin ardından kritik bölge seviyesinin yukarı yönlü test edildiğini belirten Helin Çelik, şöyle konuştu:

“Teşvik paketin belirsizlik hali, Avrupa kanadındaki COVID-19’un yayılma hızının kontrol altına alınamaması ve piyasada belirsizlik durumlarının hakim olmasıyla birlikte BTC/USD tekrar bulunduğu alandan geri çekildi.”

Bitcoin’de bir süredir hareketsiz piyasa hakim olurken kritik seviyenin ise 6.000 dolar olduğu kaydedildi. Bu direncin kırılması halinde ise bizleri daha kötü zamanların beklediğini söyleyebiliriz:

“6.000 seviyesinin altında herhangi bir kapanış gelmesi halinde 5.441 ve sonrasında 4.400’lü seviyelere kadar geri çekilme gözlemlenebilir.”

ABD Merkez Bankası tarafından kısa bir süre önce gerçekleştirilen sınırsız nakit açıklaması kripto para piyasalarına da olumlu etki göstermişti. Ancak bu açıklamadan geçen birkaç günün sonunda hala akıllarda soru işaretleri kalması nedeniyle bu yükseliş devam edemedi. Eğer FED tarafından bu açıklamanın altı doldurulursa küresel ekonomilerde olacağı gibi kripto para piyasalarında da olumlu bir etki gözlemlenebilir.

Venezuela Devlet Başkanı Kripto Parayla Uyuşturucu Ticaretiyle Suçlanıyor

Hakkında Yusuf Temel

Farklı Makaleler

100 Milyon Dolarlık Bitcoin Hareketlenmesi Heyecan Uyandırdı

100 Milyon Dolarlık Bitcoin Hareketi Heyecan Uyandırdı

Gece saatlerinde gerçekleşen ve 10.660 Bitcoin’i içeren transfer kripto para dünyasında heyecan uyandırdı. Whale Alert …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.