Ana Sayfa / Analizler / Bitcoin Fiyatının 33 Bin Doların Altına Düşmesinin Nedeni!
btc

Bitcoin Fiyatının 33 Bin Doların Altına Düşmesinin Nedeni!

Advertisements

Bitcoin Fiyatının 33 Bin Doların Altına Düşmesinin Nedeni!

Bitcoin (BTC), fiyat hareketini düşüren satış baskısının artmasıyla 21 Ocak’ta; bir haftadan fazla bir süre sonra ilk kez 33.000 doların altına düştü.

Coinbase Primi aniden düşüyor ve veriler, BTC/USD’nin Perşembe günü düşüş trendine devam ettiğini, gün içinde yüzde 7 düştüğünü ve 33.000 dolar desteğinden geri dönmediğini gösteriyor.

Salı gününden itibaren Bitcoin’i %13’ün üzerinde düşüren en son hamle, Amerika Birleşik Devletleri merkezli kripto para borsası Coinbase’in profesyonel ticaret kolu Coinbase Pro’da satışların artmasıyla gerçekleşti.

Coinbase Pro hacmindeki büyük artışlar, son haftalarda fiyattaki volatiliteye eşlik etti. Bu sefer “Coinbase Premium (Coinbase Primi)” adı verilen bir düşüş oldu ve satışın devam ettiğinin sinyalini verdi. Platformdaki BTC/USD çifti ile diğerleri arasındaki fiyat farkı aniden düştü.

Coinbase Premium ile BTC/USD grafiği. Kaynak: Ki Young Ju

Zincir üstü analiz kaynağı CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, beraberinde söz konusu grafiği yükleyerek “BTC satıcıları Coinbase’ten gelmiş gibi görünüyor. Coinbase Premium Endeksi bir saattir negatif bir değerde,” dedi ve ekledi:

“COİNBASE BALİNALARI KONSOLİDASYON İÇİN BTC’NİN DÜŞMESİNİ İSTEYEBİLİR.”

Bir gün önce Ki, balinaların borsalara yatırdığı fon miktarındaki bir artışı vurgulamıştı ve bu da, BTC’yi ticaret koridorunun orta seviyesindeki veya altındaki fiyatlardan 30.000 ila 40.000 dolar arasındaki fiyatlarla takas etmek veya satmak için potansiyel bir istek olduğunu gösterdi.

Bitcoin balinalarının savaşı

BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselmeye başlamasından bu yana başka bir eğilim, küçük yatırımcılardan balinalara coin’lerin transfer edilmesiydi. Balinalar, her fiyat düzeltmesi sırasında arzı satın alıyordu.

Satışa rağmen bu hafta gündeme gelen en popüler alıcı, bir günlük en büyük BTC alımını 600 milyon dolardan gerçekleştiren Grayscale. Çarşamba günün sonuna kadar 24 saat içinde şirketinin bakiyesini 8.000 BTC kadar daha artırdı. Bu miktar, madenciler tarafından piyasaya eklenen arzdan çok daha fazla.

Hakkında Hasan

Farklı Makaleler

Ethereum Savunucusundan Çarpıcı Cardano Yorumu

Advertisements Ethereum Savunucusundan Çarpıcı Cardano Yorumu Cardano yükselişiyle göz dolduruyor. Belli ki, bu yükseliş birilerini kıskandırmış durumda. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.