Ana Sayfa / Haberler / Bitcoin Fiyatları Manipüle mi Ediliyor?
bitcoin fiyatları manipüle mi ediliyor
bitcoin fiyatları manipüle mi ediliyor

Bitcoin Fiyatları Manipüle mi Ediliyor?

Bitcoin fiyatlarındaki bu ani düşüş akıllarda birçok korkunç teoriyi de birlikte getiriyor. Ortaya yeni atılan iddiaya göre kripto para vadeli işlemlerinin teslim tarihleri nedeniyle bitcoin fiyatlarını manipüle ettiği düşünülüyor. Özellikle CME Group adlı kripto para vadeli işlemlerine izin veren firmanın fiyatlar üzerinde etkili olduğu da ortaya atılanlar arasında. Bu iddialar herhangi bir somut kaynağa dayanmasa da fikir yürütüldüğünde olabilecek gibi duruyor.

Aralık 2017 yılında bitcoin ile vadeli işlem yapmaya olanak veren ilk firmalardan olan CME Group, ortaya attığı bu yeni fikirle birlikte birçok firmayı da buna doğru sürüklemiş oldu. Özellikle bu yıl işlem hacimlerinde rekor üstüne rekorlar kıran bu vadeli sistem bitcoin fiyatlarının dengesini bozuyor olabilir.

Kriptografen ise şu şekilde bir açıklama yaptı:

“Yine de kasıtlı bir manipülasyon yapıldığıyla ilgili bir veri yok, yatırımcıların koruma stratejisinin bir sonucu da olabilir.”

Bitcoin üzerinde uzun zamandır şüpheli piyasa hareketleri olduğu ortadaydı ancak bu denli bir düşüşe sebep olacak hareketin ne olduğu henüz netliğe kavuşturulabilmiş değil. İlerleyen günlerde uzmanların yorumlarını analiz ederek tekrar karşınıza çıkacağız.

https://habercoin.net/coinler/BTC/bitcoin/USD/

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Bitcoin Tekrardan Yükselişte | Hedef 10.000 Dolar

Bitcoin Tekrardan Yükselişte | Hedef 10.000 Dolar

Son 24 saatte %3 oranında değer kazanan Bitcoin tekrardan yükselişte görünüyor. Yeni hedefin 10.000 dolar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.