Ana Sayfa / Bitcoin / Bitcoin Geliştiricileri, Full SegWit Desteği ile Yazılım Güncellemesini Yayınladı
segwit-bitcoin

Bitcoin Geliştiricileri, Full SegWit Desteği ile Yazılım Güncellemesini Yayınladı

Bitcoin Core geliştirme ekibi, kripto para ağını ölçeklendirmeye yardımcı olmak için tasarlanmış, çok beklenen bir yazılım yükseltmesini nihayet yayımladı.

Bitcoin ağının standart yazılım istemcisi olan Bitcoin Core’un 0.16.0 sürümü Segregated Witness (SegWit) için tam destek eklemesi yaptı. Güncellemenin entegre edilmesi Şubat ayının başlarında bir Github duyurusu tarafından ön plana çıktı.

Pazartesi günü Linux Foundation posta listesinde dağıtılan bir bildiriye göre, “Bitcoin Core 0.16.0, cüzdan ve kullanıcı ara birimlerinde segwit’e tam destek getiriyor” denildi.

Kod Bitcoin’in ölçeklenebilir engellerini çözmek için tasarlandı. Bitcoin ana protokolünün, işlem hacmini ve hızını kısıtlayan, 1 megabayt maksimum blok boyutu var. SegWit, imza ve işlem verilerini ayırarak işlemlerin “ağırlığını” azaltır, bu da herhangi bir bloğun daha fazla alan yaratmasına neden olur. Bu, ağın blok boyutu sınırını arttırmayacak, ancak olası işlem hacmini arttıracak.

Bitcoin İşlem Ücretleri Düşüyor, Hız Artıyor

İmza bilgisinin kaldırılması, işlem kimliğini değiştirilebileceğinden daha önce bir güvenlik açığı olan işlemin esnekliği sorununu da ortadan kaldırıyor. Aynı şekilde, Yıldırım Ağı (Lightning Network) gibi ikinci katman protokollerinin uygulanmasını da engelliyor.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayan, SegWit’in otomatik desteğini kolaylaştıran ve işlem ücretlerini düşüren Bitcoin Core geliştiricileri Pieter Wuille ve Greg Maxwell tarafından oluşturulan yeni bir adres biçimini de tanıttı.

2016 Kasım ayında tanıtılan SegWit, blok boyutu sınırı üzerindeki tartışmalar arasında yavaş bir şekilde benimsenmeyi başardı. Bununla birlikte, GDAX ve Bitfinex de dahil olmak üzere büyük kripto para borsa platformları, SegWit’i sistemlerine entegre etmek için harekete geçti.

Bitfinex borsasının blog yazısında, “Bitfinex SegWit’i sisteme entegre ederek kripto para yatırımcıları için en önemli üç sorun olan: işlem ücretleri, işlem hızı ve toplam ağ kapasitesine çözüm getiriyor” denildi.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Bitcoin'de Düşüş Devam Ediyor | Kripto Para Liderinde Son Durum Ne?

Bitcoin’de Düşüş Devam Ediyor | Kripto Para Piyasalarında Son Durum Ne?

Son bir hafta içerisinde 1000 dolara yakın değer kaybı yaşayan Bitcoin’de düşüş devam ediyor. Yazının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.