Ana Sayfa / Bitcoin / Bitcoin, Güney Kore’de Siyasi Krize Sebep Oldu
bitcoin-guney-kore

Bitcoin, Güney Kore’de Siyasi Krize Sebep Oldu

Advertisements

Adalet Bakanı Park Sang-ki’nin kripto para ticaretinin yasaklanması konusundaki erken ve yanlış bir bildiriyi duyurması yönündeki tartışmalı karar, mevcut yönetimle diğer muhalefet partileri arasındaki siyasi bir krize neden oldu.

Muhalefet Partileri, Adalet Bakanını Kripto Para Piyasasını Manipüle Etmekle Suçladı

Bu hafta başında, Güney Kore hükümetinin muhalefet partileri, Başkan Moon Jae-in yönetimini kripto para pazarını manipüle etme ve vatandaşları gülünç duruma düşürmekten dolayı eleştirdi.

11 Ocak’ta Adalet Bakanı Park, bakanlığın kripto para ticaretini yasaklamak için yasa taslağı üzerinde çalıştığını iddia etti. Sadece birkaç saat sonra, Adalet Bakanının medyaya yansıyan iddialarını öğrenen Strateji ve Maliye Bakanlığı, Bakanın kişisel ifadesini desteklemediğini ya da kabul etmediğini sık sık vurguladı.

12 Ocak’ta, Başkan Moon Jae-in’in icra dairesi olan Blue House, Güney Kore vatandaşlarına geçtiğimiz günlerde kripto para ticaretinin yasaklanması konusundaki tartışmalarıyla ilgili bir açıklama ve bir özür bildirdi. Kısa vadede kripto para ticaretine yasak getirilmeyeceğini belirtti.

Güney Koreli hükümetin ana muhalefet partileri arasında yer alan Bareun Partisi sözcüsü, Moon yönetiminin erken ve yersiz açıklamasından dolayı coin pazarının değerini düşürdüğüne ve milyarlarca dolar zarara sebep olduğuna dikkat çekti.

Güney Kore hükümetinin bir başka muhalefet partisi olan Kookmin Partisi’nden bir sözcü, Güney Koreli hükümetin kripto para ticareti düzenlemeleri hakkında sessiz kaldığını ve sahte bir yasaklama duyurusu ile kripto para pazarına zarar verdiklerini belirtti.

Muhalefet partilerinin eleştirilerinden çoğu, sözlerinin küresel kripto para birimi piyasasında olabileceği muazzam ekonomik etkiyi düşünemeyen Adalet Bakanı’na yönelikti. Pazardaki kayıpların ölçeği milyarlarca dolar değerinde. 150 binden fazla vatandaş ticaret yasağı tasarısını reddetmek ve Minsiter Park’tan görevden alınmak için bir dilekçe imzaladı.

 

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Bill Gates’ten Bitcoin Eleştirisi: Gezegenimiz İçin Kötü!

Advertisements Bill Gates’ten Bitcoin Eleştirisi: Gezegenimiz İçin Kötü! CNBC’den Andrew Ross Sorkin’in gerçekleştirdiği Clubhouse röportajı sırasında Microsoft …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.