Ana Sayfa / Bitcoin / Bitcoin Helaldir Açıklamasından Sonra 8 Bin Doları Geçti
bitcoin-yukseldi

Bitcoin Helaldir Açıklamasından Sonra 8 Bin Doları Geçti

2018’e çok kötü başlayan Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları son 2 gündür önemli bir yükseliş elde etti. Bitcoin’i çevreleyen hiç bitmeyen kaos arasında, öne çıkan bir soru bitcoin’in dini ‘şeriat’ yasasına uyup uymaması sorusu oldu. Buna yanıt olarak, Endonezya merkezli bir mikrofinans şirketi olan Blossom Finance, bu hafta 22 sayfalık ayrıntılı bir makale yayınladı. Bu raporda “Bitcoin, yerel bir hükümet tarafından yasaklandığı durumlar hariç, İslami para olarak nitelendiriliyor.”

Bitcoin ‘Helal’ mi?

Bitcoin dünya çapında ivme kazandığından beri , Müslümanlar kripto paranın Şeriat-uyumlu finans ile uyumlu olup olmadığını merak ettiler.

Dünya nüfusunun dörtte birine yakınını oluşturan Müslümanlar, kripto para birimlerine olan ilgi hızla artmaya devam ettikçe bir hayli karışıklık içinde kalıyorlar. Çünkü birçok İslam ülkesinin önde gelen dini kurumları ve kişileri Bitcoin için ‘caiz değildir’ açıklaması yaptılar. Tıpkı Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığının Bitcoin vergisi alınmadığı için caiz değildir açıklaması yapması gibi.

Son zamanlarda Müslüman bir din adamı, Bitcoin’in aslında İslami mali yasalarla uyumlu olduğu tartışmasını başlattı. Aksine, diğer din adamları onunla aynı fikirde değiller ve bir Mısırlı İslami din adamı, bitcoine karşı dini bir ferman çıkardı.

Bitcoin ve İslami Finans Üzerine Araştırma Raporu

Matthew J. Martin, kurucusu ve başlangıç BlossomFinance başkanı, kripto paralar Müslüman Şeriat yasaları ile uyumludur. “Şeriat Analizi Bitcoin Helal veya Haram mı” başlıklı 22 sayfalık araştırma bu iddiayı kanıtlamak için yayımlandı.

Blossom Şeriat Danışmanı’na göre, Bitcoin İslami para olarak nitelendiriliyor. Martin, insanların şeriat kanununun tek bir kurallar bütünü olduğuna inanırken, dinin “farklı konularda farklı yorumlara ve görüşlere” izin verdiğini bildirdi.

Bitcoin’in teknolojisinin şeriat hukukunun aşırı öngörülemezliği azaltma hedefine çok benzediğini düşünüyor. Haber, kripto para piyasasını daha geniş bir kitleye, özellikle Malezya, Endonezya ve Basra Körfezi Arap ülkelerinden gelen yatırımcılara yönelik olduğu için, Bitcoin için olumlu bir gelişme olarak görülüyor.

Bitcoin 8 Bin Doları Geçti

Kripto para piyasası Bitcoin’in (BTC) 30 dakika içinde 1000 doların üzerinde bir sıçrama yapmasından sonra, bugün 8.000 doların üzerinde işlem görüyor. Ethereum (ETH) ise 26 Mart’tan bu yana ilk kez 500 doların üzerine çıkmasından sonra, kripto para piyasası genel olarak önemli ölçüde büyümeye devam ediyor.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Usta Analist Altcoin Tahmini İle Umutlandırdı

Usta Analist Altcoin Tahmini İle Dikkatleri Üzerine Çekti

Uzun bir süredir analizleri ile ün salmış usta analist Benjamin Blunts (@SmartContracter), altcoin tahmini ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.