Ana Sayfa / Analizler / Bitcoin için Küresel Boyutta Yasal Düzenleme Mümkün mü?
kriptopara-global-yasal-duzenleme

Bitcoin için Küresel Boyutta Yasal Düzenleme Mümkün mü?

Advertisements

Güney Kore ve Çin’den Bitcoin hakkındaki yeni yasaklar ve kısıtlamalar konusunda kafa karıştırıcı haberler yayılmaya devam ettiği bugün, Almanya Bundesbank yönetim kurulu üyesi Joachim Wuermeling, kripto para birimleri için küresel ölçekte bir yasal düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

Wuermeling, Bitcoin’i düzenleyen uluslararası işbirliği olmamasından dolayı manipülatörlerin kontrolü ele geçirme şansına sahip olduğunu ifade etti.

Yasal Düzenlemelerin Etkisi

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin ve tüm kripto para piyasasında düzenleyici baskılar arttı, bu da tüm dünyada hissedildi. Kore’de başlayan karışıklıklar büyük bir düşüşe neden oldu ve hatta bu ifadelerin geri çekilmesi pazarın büyümesine yardımcı olmuştu.

Ülkelerden gelen bu bireysel yasal düzenleyici hareketler dahilinde, küresel kripto para birimi pazarının tamamında genelde güçlü hareketler görülür. Ancak hiçbiri kripto para pazarını tam anlamıyla kontrol altına alacak kadar büyüklükte olmazlar. Bunlar, ülkelerindeki duruma ilişkin düzenlemelerdir ve bu örnekler, serbest çalışan kripto para borsalarını sınırlandıracak kadar güçlü değildir.

Wuermeling, “Kripto para birimlerine, küresel düzeyde etkili biçimde düzenleme getirmek ancak uluslararası işbirliği sayesinde mümkün olabilir, çünkü ulus devletlerin düzenleyici gücü sınırlı.”

Madalyonun İki Yüzü: ‘Japonya ve Çin’

Her ülkenin kripto paralara bakış açısı farklı. Bazı ülkeler kripto para birimlerini kucaklarken kimi ülkeler oldukça sert bir tutum göstermekte.

Japonya, dijital para piyasasının en güçlü destekçilerinden biri. Japonya geçtiğimiz sene, bankacılık sistemini değiştiren bir kanun ile Bitcoin ve diğer tüm dijital para birimlerini yasal olarak tanıdı. Bununla birlikte, haritada Japonya’nın karşı konumunda bulunan Çin, Bitcoin’e karşı savaşta başrol oyuncusu olmuştur. Çin hükümeti tarafından önce ICO yasağı, ardından borsa yasağı konuldu ve şimdi de değiş tokuş benzeri hizmetlerde olanlar için daha kötü haberler var.

Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi iki komşu ülkenin bile kripto para birimlerine ve ticaretine bakış açıları oldukça zıt kutuplarda olabiliyor. Düzenlemenin bu kadar zor olmasının nedenlerinden biri de budur. Son olarak kripto para birimlerinin kara para aklamada bir aracı olarak kullanılmasından ötürü çoğu ülke olumsuz bakıyor.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

altcoinlere yatırım yapılır mı

Altcoinlere Yatırım Yapılır mı?

Advertisements Bir düşüş akımının içinde sürüklenen altcoinler hiç de parlak günlerden geçmiyor diyebiliriz. Sitemizdeki coinler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.