Ana Sayfa / Bitcoin / Bitcoin İşlem Ücretleri Yükselmeye Devam Ediyor
Bitcoin İşlem Ücretleri Artmaya Devam Ediyor
Bitcoin İşlem Ücretleri Artmaya Devam Ediyor

Bitcoin İşlem Ücretleri Yükselmeye Devam Ediyor

Advertisements

Halving sürecinde beklenen performansı göstermekten uzak kalan Bitcoin’de şimdi de işlem ücretleri yükselmeye devam ediyor. Halving öncesinde de şikayet edilen durum, bazı madencilerin makinelerini tamamen kapatmalarıyla birlikte tırmanışa geçmiş durumda.

Bitcoin ağında bir işlem için ödenen ücret 11 Nisan ile 14 Mayıs arasındaki süreçte 0,38 dolardan 5,16 dolara kadar yükselmişti. Bu süreçte yüzde 1250’den fazla artış gösteren işlem ücretleri birçok yatırımcının isyan etmesine sebebiyet verdi. Bu durum özellikle de ağda sürekli olarak işlem trafiği yaratan için çok daha fazla can sıkıcı olabiliyor.  Yazının hazırlandığı sıralarda 4.09 karşılığında ağda bir işlem yapılabilmekte. Halen yüksek olan bu seviyenin düşmesi için ağda madencilerin daha fazla katkı sağlaması gerekiyor. Ancak yeteri kadar madenci işlem yapıp güç üretmediği için bir süre daha ağdaki işlem ücretleri yüksek kalacak gibi görünüyor.

Kripto para lideri Bitcoin ağında bir işlem gerçekleştirmenin ortalama ücreti sadece bir ay içinde %800’den fazla büyüyerek Temmuz 2019’dan bu yana en yüksek seviyesine kadar çıktı. Sadece birkaç gün öncesinde gerçekleşen blok ödülü yarılanması olayının kötü etkilediği işlem ücretleri şu anda ağda işlem yapmak isteyenleri üzmekte. Normalin oldukça fazlası olarak belirtilen bu seviyelerin normale çekilmesi için yazının orta kısımlarında belirttiğimiz gibi daha fazla güç üretilmesi gerekiyor. Bu sayede madencilerin yükü azalacak ve bloklar daha çabuk bir şekilde kazılarak işlem ücretleri de azalacaktır.

Normale Dönüş Ne Zaman?

Bitcoin’de ilk blok ödülü yarılanmasının gerçekleştiği 28 Kasım 2012 tarihinde işlem ücretleri %300 büyümüştü. Ancak söz konusu artış sadece 2 gün sürmüş ve ardından işlem ücretleri o dönemin normal seviyelerine tekrardan döndü. Kısa bir süre önce yaşanan blok ödülü yarılanmasında normale ne zaman dönüleceği ise merak konusu. Ancak özellikle de küçük ve orta ölçekli madencilerin elektrik maliyetleri ve kazanç durumları hesaplandığında bu durumun düzelmesi biraz daha fazla sürebilir. Büyük şirketlerin yeni nesil madencilik cihazlarıyla ekipmanlarını güçlendirmeye başlamasının ardından ağdaki işlem ücretleri de normal seviyelerine geri dönecektir.

Kripto Para Piyasaları Sessizliğini Koruyor | Düşüş Kapıda Mı?

https://bitinfocharts.com/comparison/bitcoin-transactionfees.html

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Bitcoin 2 bin dolar birden düştü !

Advertisements Bitcoin 2 bin dolar birden düştü ! Bitcoin fiyatı, 19.500 dolar civarında bir çift …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.