Ana Sayfa / Bitcoin / Bitcoin Mining Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Bitcoin Mining Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Bitcoin Mining Nedir Nasıl Yapılır ?

Kağıt paralar basılırken bir merkeze bağlıdır. Amerikan doları Federal Reserve Bank’a bağlı iken Türk lirası da, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na bağıdır. Kağıt paraların ne zaman ve ne sıklıkta basılacağını merkez bankaları karar verirken bitcoin özgürdür. Ne bir bağlı olduğu ülke ne de çıkarıldığı bir merkez bankası vardır.

Bitcoin madenciliği, bitcoin aramak için özel yazılımlar kullanarak şifreli para birimlerini çözmek anlamına gelir. Bildiğiniz gibi bitcoin herhangi bir para birimine karşılık olarak basılmadığı için kıyaslayacak bir para birimi yoktur. Doğal olarak Bitcoin’in değerini onu çıkarmak için harcanan zaman veya yatırım belirlemektedir. Kripto paralar özel yazılımlarla şifrelenmektedir. Bu şifreler çözüldüğünde bitcoin kazanılabilmektedir. Ancak bir bitcoin üretmek için harcayacağınız enerji ve yatırım bitcoin değerinin %70 veya %80’ine denk gelmektedir.

Bitcoin Mining Nedir ?

Bitcoin mining, yukarıda da anlattığımız gibi bitcoin üretim işlemidir. Bir bitcoin üretmek için çok ciddi enerji ve yatırım harcaması gerekmektedir. Sisteme ne kadar çok bitcoin talebi gelirse şifreleri kırmak o kadar zorlaşır ve bitcoin üretim işlemi için daha fazla emek ve zaman harcamanız gerekir. Bitcoin talebi azalıp arz arttığında, piyasada çok fazla bitcoin bulunacağından bir bitcoin şifresini çöze zorluğu da aynı derece de azalacaktır. Bitcoin Mining blokchain ( blok zinciri ) teknolojisi ile işlemektedir. Bitcoin minig yapan kişilere miner denmektedir.


Bitcoin Mining Nasıl Yapılır ?

Bitcoin mining yapabilmek için öncelikle güçlü bir donanım cihaz ve sermayeye sahip olmalısınız. Bitcoin üretimi yaparken, cihazlar bozulabilir yeni cihazlar almanız gerekebilir. Bu nedenle sermayenizin oldukça sağlam olması gerekmektedir. Alacağınız cihazlar özel yazılımlar ile bitcoin’de bulunan özel matematik problemlerini çözmeye çaışacak. Bu cihazlar 10 dakikada büyüklüğü 1 mb olan bir blok oluşturabilirler. Bu blokların oluşum süresi 10 dakika geçmemelidir. Aksi takdirde harcayacağını para kazanacağınız paradan fazla olacaktır.

Bitcoin’in dünyada sadece 21 milyon adet bulunması, Bitcoin üretiminin yıllar sürmesine neden olabilir. Çünkü 10 bin dolarlık bir bitcoin üretmek için yaklaşık 7-8 bin dolar harcama yapılması gerekiyor ve bu herkesin yapabileceği bir şey maalesef değil.

Bitcoin Üretimi Yasal Mı ?

Bitcoin üretiminin suç olduğuna dair Avrupa veya Amerika’da böyle bir yasa çıkarılmadı. Önümüzdeki günlerde gidişatın ne olabileceğini tahmin edemiyoruz. Çünkü yapılan araştırmalara göre Bİtcoin üretimi dünya enerjisinin %0,5’ini tüketmeye başladı.

Hakkında Çağatay Şahin Atbaş

Farklı Makaleler

Bitcoin'de Boğa Piyasası Sinyalleri | 24 Mayıs Bitcoin Analiz

Bitcoin’de Boğa Piyasası Sinyalleri | 24 Mayıs Bitcoin Analiz

Bundan tam 12 gün öncesinde gerçekleşen blok ödülü yarılanmasının ardından yatırımcılar tarafından bir sonraki hamle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.