Ana Sayfa / Bitcoin / Bitcoin Ödül Yarılanması Piyasaları Nasıl Etkiler
Bitcoin Ödül Yarılanması Piyasaları Nasıl Etkiler
Bitcoin Ödül Yarılanması Piyasaları Nasıl Etkiler

Bitcoin Ödül Yarılanması Piyasaları Nasıl Etkiler

Halving olarak da anılan Bitcoin ödül yarılanması olayı piyasaları nasıl etkiler sorusu uzun bir zamandır yatırımcıların aklını kurcalamakta. Bu soruya bir nebze de olsa yanıt bulabilmek ve üzerine biraz beyin fırtınası yapmanın zamanı geldi de geçiyor bile.

Her 4 yılda bir tekrarlanan Bitcoin ödül yarılanması olayı sonrası genelde piyasaların harekete geçtiğini görüyoruz. Bu hareketlenmelerin olumlu yönde olduklarını da belirtmek gerek. Kripto para madencilerini her ne kadar korkutan bir olay olsa da sonradan fiyatların artışa geçtiğini söyleyebiliriz. Bu olaydan maddi olarak etkileneceğini düşünen Bitmain firması ise kısa bir süre önce çalışanlarının yarısıyla yollarını ayıracağını duyurmuştu. Kripto para gündemine damgasını vuran bu olaya şirketin birçok eski yöneticisi karşı çıksa da işten çıkarmaların çoktan başladığını belirtmek gerek.

2016 yılında gerçekleşen ödül yarılanması olayından sonra blok ödülü 12.5 BTC’ye düşmüştü. Bu durumda 2020 yılında yaşanacak olan halving olayı sonrasında ödülün 6.25 Bitcoin’e düşeceğini söyleyebiliriz. Her 210 bin blokta bir gerçekleşen olay şimdiden kripto para yatırımcılarını düşündürmüş durumda.

Bitcoin Artacak mı?

Birçok kişinin aklındaki soru olan ödül yarılanması sonrasında Bitcoin artacak mı sorusuna net bir yanıt vermek ne yazık ki zor. Ancak, ünlü analistlerin bir çoğunun bu konuda olumlu konuştuklarını söyleyebiliriz. Birçok analiste göre ödül yarılanması olayı BTC piyasalarını olumlu etkileyecek ve fiyatlar çıkış yaşayacak. Bu umulan senaryo öncesinde ise bazı yatırımcılar Bitcoin yatırımına ağırlık vermeye başladılar bile. Birçok Twitter kripto para analiz hesabından BTC’lerin elde tutulması yönünde çağrı yapılıyor.

Bitcoin ödül yarılanması olayı Mayıs ayında gerçekleşecek ve henüz önümüzde 4 ay kadar bir süre bulunuyor. Şu günlerde oldukça iyi grafikler çizen kripto para lideri, yüksek dalgalanmalarla korkutmuyor da değil. Sakin olunması gereken piyasalarda günlük al-sat yapmak şu an için en iyisi gibi görünüyor. Bunun bir yatırım çağrısı olmadığının altını çizerek yazıyı sonlandırmak istiyorum. Kripto paraların bize neler getireceğini hep birlikte göreceğiz.

Craig Wright 8 Milyar Dolarlık Bitcoin’e Erişemiyor

Hakkında Yusuf Temel

Farklı Makaleler

Bitcoin (BTC) fiyatı kısa vadede ne olur ?

Bitcoin (BTC) fiyatı kısa vadede ne olur ? Son Bitcoin (BTC) balina kümeleri verileri, dört …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.