Ana Sayfa / Analizler / Bitcoin Piyasası Sadece 15 Dakikada Çakıldı
Bitcoin Piyasası Sadece 15 Dakikada Çakıldı
Bitcoin Piyasası Sadece 15 Dakikada Çakıldı

Bitcoin Piyasası Sadece 15 Dakikada Çakıldı

Advertisements

Dün gece saatlerinde düşüş yaşayan Bitcoin piyasası sadece 15 dakikalık süre zarfında 1500 dolar civarında değer kaybına uğrayarak adeta çakıldı. 10.180 dolar seviyesinden 8.600 dolara kadar düşen Bitcoin’de yatırımcılar adeta şoka uğradılar. Buna sebep olan bazı durumların ise aşağıda sıralananlar olabileceği düşünülüyor:

  • Bitcoin piyasasının büyük çoğunluğunu kapsayan uzun vadeli sözleşmeler
  • BTC’nin uzun zamandır devam eden 10.500 dolar direncini aşamaması durumu
  • Balinaların piyasa üzerindeki hakimiyet çabaları

Aslında Bitcoin’de uzun bir zamandır uzun vadeli sözleşmeler nedeniyle bir sorun yaşanması bekleniyordu. Bu olay da dün gece saatlerinde gerçekleşmiş bulunuyor. Birçok kripto para yatırımcısının öngördüğü yükselişin ardından 120 milyon doları aşan bir uzun sözleşme tasfiye edilmesi meydana geldi. Sözleşmelerin bir nevi iptal edilmesi anlamına da gelen bu olayın ardından uzun sıkışma meydana gelerek piyasanın kısa sürede sert düşüş yaşamasına neden oldu. Elbette bu durum sadece yapılan tahminlerden birisi, ancak birçok yatırımcıya göre dün gece yaşanan düşüşün başında bu olay geliyor.

Sosyal medyada ünlü kripto para yatırımcısı PlanB tarafından dün geceki düşüşe ilişkin yapılan yorum şu şekilde oldu:

“ABD piyasası açılınca, 15 dakika içinde BTC 1.000 dolar çöktü. (20 ve 21 Mayıs tarihlerinde de aynısı yaşanmıştı)”

Direnç Seviyesi Tekrardan Aşılamadı

Uzun bir zamandır 10.500 doları aşmak için çabalayan Bitcoin bir türlü bu direnci kıramayınca artık destek seviyelerinin de gerisine doğru bir düşüş yaşanmış olabileceği de düşünülüyor. Birçok yatırımcı artık direncin kırılamayacağını düşününce toplu bir satış hamlesi yapılmış olabilir. Özellikle de Bitcoin balinası olarak nitelendirilen ve ellerinde yüklü miktarda kripto para bulunduran kişilerin de buna sebep olabileceği düşünülüyor. Dün gece sadece 15 dakika içerisinde %14 gerileyen Bitcoin piyasası yazının kaleme alındığı sıralarda tekrardan 9.511 seviyelerine kadar çıkmış durumda. Tekrardan bir toparlama içerisine giren kripto para lideri birkaç gün içerisinde tekrardan 10.500 direncini test edebilir. Ancak bir kez daha aynı durumun yaşanması yatırımcıları daha çok üzecek bir duruma sokabilir. Böyle bir durumda piyasaların daha sert bir düşüş içerisine girebileceği için yatırımcılara tavsiye kesinliklikle dikkatli olmaları. Olası bir zararın önüne geçebilmek için ise alım ve satım çizgilerinin dikkatlice takip edilmeleri tavsiye ediliyor.

Destek Seviyelerini Birer Birer Kıran Etherum Satın Almalı Mı?

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kripto Para Birimi

Advertisements Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kripto Para Birimi Yatırımcılar düşüşlerde Bitcoin biriktiriyor ve 11.600 doların üzerindeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.