Ana Sayfa / Analizler / Bitcoin sert çakıldı , durum daha kritik olabilir

Bitcoin sert çakıldı , durum daha kritik olabilir

Advertisements

Bitcoin sert çakıldı , durum daha kritik olabilir

Bitcoin (BTC) fiyatının 10.000 dolardan 41.500 dolara yükselmesiyle son aylarda büyük ölçüde hızlı fiyat hareketleri gözlendi. Bununla birlikte, ünlü analist Michael van de Poppe’a göre her yukarı yönlü döngünün standart %30 düzeltmesi vardır ve bu, daha fazla yukarı yönlü hareket için sağlıklı bile kabul edilebilir.

Bitcoin’in fiyatı bugün ve dün %25’lik bir düşüşle 30.000 dolara inmeye başladı. Bu düşüş aynı zamanda ABD dolarının kısa vadede dibe vurabilecek ani yükselişinden de etkilendi. İşte analizini Cointelegraph’ta paylaşan ünlü analistin Bitcoin’in son fiyat hareketleri üzerine yaptığı yorumlar:

Bitcoin daha dar zaman dilimlerinde düşüşte

BTC/USD 1 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

Bir trendin tersine dönmesi, dar zaman dilimlerinin düşüş eğilimi göstermesiyle başlar ve analiste göre bu grafik, böyle bir trendin tersine dönmesine örnektir. 38.900 dolarlık destek, birden fazla testten sonra kaybedildi. Ancak Van de Poppe’a göre bu fena bir şey değil. Yine de destek seviyesi bir dirence dönüştüğünde, muhtemelen aşağı yönlü hareketin devamını tetikleyebilir.

Analiste göre benzer bir destek/direnç değişimi 36.300 dolar alanında meydana geldi ve ardından fiyat, 32.500 ve 30.000 dolarlık destek alanlarına doğru hızlandı. Analist, “Traderlar ve yatırımcılar, aşağı yönlü düzeltmelerin neredeyse her zaman hızlı ve sancılı bir hareketle gerçekleştiğini unutmamalıdır” diye ekliyor.

Bununla birlikte, destek 30.000 dolarda bulunuyor ve bu da şimdilik mevcut aralığa bağlı formasyonları tetikleyebilir. Analiste göre bu tür bir formasyon, bir sonraki ani dalga için güç oluşturulabileceğinden, pazarlar için sağlıklıdır. Bu dürtü dalgası büyük olasılıkla 2021’de daha sonraki bir aşamada ortaya çıkacak.

Fibonacci, mevcut destek seviyeleriyle birleşiyor

BTC/USD 3 günlük grafik. Kaynak: TradingView

3 günlük grafik, BTC yatırımcılarının ilgisinin yüksekliğini gösteriyor. Genel olarak, önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolar, tüm piyasaya muazzam bir hediye olacaktır. Bununla birlikte bu tüm zamanların en yüksek seviyesinin üzerinde başka seviyeler bulunuyor ve muhtemelen müthiş bir destek olacaktır.

Bu seviyeler Fibonacci indikatörüyle de uyumlu. Cointelegraph analistine göre ilk önemli destek seviyesi bölgesi 29.500-30.500 dolar arasında bulunuyor.  Buradan, başka bir düşüş başlamadan önce 35.000 dolardan 37.000 dolara bir geçiş yaşanabilir. Bu son düşüş, bir sonraki Fibonacci seviyesi olduğundan, 25.000 ila 26.000 dolar arasındaki bölgeye doğru hareket olabilir.

Doların sıçraması piyasalarda zayıflığın sinyalini veriyor

ABD Doları Para Endeksi (DXY) 1 günlük grafik. Kaynak: TradingView

Van de Poppe için kripto ve hisse senedi piyasalarındaki bu son düzeltmenin temel değişkenlerinden biri, ABD dolarının güçlenmesi. Dolar endeksi (DXY) önemli bir destek seviyesine indi ve günlük yükseliş sapması ile geçici bir düşüş kaydetti. O zamandan beri dolar yükseliyor ve diğer ters ilişkili piyasaların düşmesine neden oluyor.

İlk direnç alanı 92 puanlık seviye etrafında oluşuyor. Analiste göre bu direnç alanı otomatik olarak diğer pazarların daha fazla düzeltebileceği anlamına gelir.

Bitcoin fiyatında izlenecek nihai destek seviyesi

BTC/USD 1 haftalık grafik. Kaynak: TradingView

Van de Poppe, “Bitcoin traderları için izlenecek en son seviye, 21 haftalık hareketli değer olan haftalık zaman çerçevesidir. 2016 ve 2017’de Bitcoin’in fiyatı, tüm boğa döngüsü boyunca destek olarak bu hareketli ortalamaya dayanıyordu.” diyor.

Ayrıca analiste göre çnümüzdeki aylarda benzer bir testin olması pek olası değildir ve devam etmeden önce bir miktar konsolidasyon olasıdır. Bununla birlikte, yatırımcılar 21 haftalık MA’nın mevcut değeri hakkında hiç endişelenmemelidir. Ancak bu gecikmeli bir indikatördür, bu da önümüzdeki haftalarda 25.000 dolarlık alana doğru gidebileceği anlamına gelir.

Van de Poppe son olarak, “Bu bölge, kripto piyasaları için yaklaşık %40’lık bir düzeltme anlamına gelecektir ki bu, aynı zamanda yeni yükselişlerden önce önceki boğa döngülerinde birden fazla kez yaşanmış bir şeydir,” ifadelerini kullandı.

Hakkında Onur

Farklı Makaleler

Ripple Yöneticilerinden Ethereum, Altcoin ve Kripto Para Tahminleri

Advertisements Ripple Yöneticilerinden Ethereum, Altcoin ve Kripto Para Tahminleri Ripple (XRP)’ın üst düzey yöneticileri, 2021 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.