Ana Sayfa / Analizler / Bitcoin’de “Arz Sıkışıklığı” Devam Ederken Balinalar Kurumlara BTC Satıyor

Bitcoin’de “Arz Sıkışıklığı” Devam Ederken Balinalar Kurumlara BTC Satıyor

Advertisements

Bitcoin’de “Arz Sıkışıklığı” Devam Ederken Balinalar Kurumlara BTC Satıyor.

Arz sıkışıklığı 20.000 dolar seviyesinin altına doğru yükselirken Bitcoin (BTC) balinaları kurumlara satış yapıyor gibi görünüyor. Cointelegraph’a göre çeşitli kaynaklardan elde edilen veriler, bu hafta daha fazla BTC’nin borsalara geri dönmesine rağmen büyük ölçekli alıcıların hala arzın karşılayabileceğinden daha fazla talep yarattığını gösteriyor.

Borsaya giren Bitcoin miktarı ve Grayscale alımları

Zincir üstü analiz hizmeti Coin98’den alınan istatistikler, yatırım devi Grayscale’in; madencilerin Kasım ayında yarattığının iki katı kadar Bitcoin satın aldığını doğruladı.

Giderek daha fazla BTC hissesine ihtiyaç duyan Grayscale, diğer büyük kurumsal aktörler Square ve PayPal ile birlikte; fiyat kazançlarının tek mantıklı sonuç olarak ortaya çıktığı bir arz dengesizliği yaratıyor.

Bu senaryo, Aralık ayı için sahneyi hazırladı, Grayscale satın alma işlemi devam ediyor ve yalnızca 24 saat içinde 7.000 BTC’nin üzerinde alım gerçekleştirildi. Firmanın Yönetim Altındaki Bitcoin Varlıkları 4 Aralık itibarıyla 10,5 milyarı aşıyor.

Grayscale’in 6 aylık BTC alımları. Kaynak: Bybt

Eşzamanlı olarak, bu hafta Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyelerini kırdığı ve 20.000 dolara meydan okuduğu, ardından büyük satış baskısıyla karşılaştığı görüldü.

18.100 dolarlık düşük seviyelerden sıçrayan ve 19.000 dolarda dolanan BTC/USD, yeni ufuklar açan bir başka test için hazır görünüyor; ancak satış dinamikleri olağandışı kalıyor. 20.000 dolarlık satış duvarları hala sağlam bir şekilde yerinde olduğu için, uzun süredir elinde kripto tutanlar ve çıkış yapmak isteyen balinalar; Grayscale ve diğer kurumlar gibi güvenilir alıcılara sahip.

4 Aralık’taki satış duvarı. Kaynak: TensorCharts

Veriler bu hafta balinalardan borsalara girişlerin arttığına işaret ediyor, bu da 20.000 dolarlık fiyat seviyesini kırma girişimiyle aynı zamana denk geliyor. Satış fiyatları zaten düşürüyorsa, BTC balinalardan Grayscale ve müşterilerin cüzdanlarına doğru yol alıyor olmalı.

Borsadaki Bitcoin fonlarının 3 yıllık grafiği. Kaynak: CryptoQuant

CNBC: Zenginler Bitcoin’e “yükleniyor”

Bu fenomen ana akım medyanın bile dikkatini çekti. CNBC Perşembe günü yayınladığı bir raporda “1 milyon dolardan fazla Bitcoin satın alan ve ardından borsadan çıkaran hesapların sayısı fırladı” ifadeleri kullanıldı:

“BTC 2017’DEN BU YANA %180 ARTTI. ANALİSTLER, ZENGİN YATIRIMCILARIN BİTCOİN’E YÜKLENDİKLERİNİ VE ARDINDAN BİRAZ DAHA GÜVENLİ BİR YERDE SAKLAMAK AMACIYLA ÇEVRİMDIŞI OLARAK DEPOLADIKLARINI SÖYLÜYOR.”

Aynı zamanda, Glassnode’dan alınan en son verilere göre, kripto paraların koyulduğu zaman ile karşılaştırıldığında kârda olan toplam Bitcoin adresleri Cuma günü yeni rekor seviyelere ulaştı.

Bu arada Wall Street’te Perşembe günü, Ocak 2021’den itibaren S&P Dow Jones Endeksleri tarafından yeni kripto para endeksleri oluşturacağı haberi geldi.

Hakkında Onur

Farklı Makaleler

Paypal bitcoin sayesinde 2milyar dolar kazanacak

Advertisements Paypal bitcoin sayesinde 2milyar dolar kazanacak Mizuho Securities analisti Don Dolev, PayPal’ın 2023 yılına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.