Ana Sayfa / Bitcoin / Bitcoin’de İlk İşlemin Yapılmasının Üstünden 11 Yıl Geçti
Bitcoin'de İlk İşlemin Yapılmasının Üstünden 11 Yıl Geçti
Bitcoin'de İlk İşlemin Yapılmasının Üstünden 11 Yıl Geçti

Bitcoin’de İlk İşlemin Yapılmasının Üstünden 11 Yıl Geçti

Advertisements

Kısa bir sürede tüm dünyaya yayılmayı başaran kripto para lideri ve öncüsü Bitcoin’de ilk işlemin yapılmasının üstünden tam 11 yıl geçti. Bitcoin’de ilk işlem bundan 11 yıl önce 12 Ocak 2009 tarihinde yapılmıştı. Muhtemelen ilk işlemin yapıldığında bu noktalara gelineceği düşünülmüyordu. Ancak birkaç yıl sonrasında bile değeri binlerce dolara ulaşmayı başardı. Bunda standart bankacılık işlemlerine kıyasla daha avantajlı yönlerinin bulunmasının etkisinin fazla olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar için yeni bir para nakil ve ödeme sistemi haline gelmeyi başaran BTC, bu sayede milyonlarca insana kolayca ulaştı.

Bitcoin’in merak edilen geliştiricisi Satoshi Nakamoto, bundan yıllar öncesinde test amaçlı ilk işlemi yaptı. Test amacıyla Hal Finney’ye 10 adet BTC gönderildi. Hal Finney ise testten 1 gün öncesinde Bitcoin ağına katıldığını bu efsaneleşmiş Twitter gönderisi üzerinden duyurdu. Finney’in konuyla ilgili açıklaması ise şu şekildeydi:

“Satoshi Bitcoin’in ilk sürümünün duyurusunu yapar yapmaz ağa dahil oldum. Galiba Satoshi’yi saymazsak Bitcoin’i kullanan ilk kişi bendim. 70 küsürüncü bloku ben kazmıştım. Satoshi test amacıyla bana on tane Bitcoin gönderdiğinde ilk Bitcoin işlemi benimle yapılmış oldu. Ondan sonraki günlerde Satoshi ile e-postalaşmaya devam ettik. Ben ona bugları söylüyordum, o da onları düzeltiyordu.”

Henüz 58 yaşında iken 2014 yılında hayatını kaybeden Hal Finney, sahip olduğu Bitcoin’ler hakkında şu yorumu yapmıştı:

“Bitcoin’lerimi özel bir kasada tutuyorum. Oğlum da kızım da teknolojiyle ilgililer. Bence BTC’lerim gayet güvende. Mirasım emin ellerde.”

Kripto para lideri Bitcoin’in geliştirilmesinde emeği bulunan Finney, Satoshi ile birlikte çalışarak bir efsaneyi yaratmayı başardılar. Yıllar geçtikçe milyonlarca insana ulaşmayı başaran bu teknolojinin arkasındaki önemli bir isim olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni Bir Araştırmaya Göre Bitcoin %100 Artacak

 

Hakkında Yusuf Temel

Farklı Makaleler

Bitcoin 2 bin dolar birden düştü !

Advertisements Bitcoin 2 bin dolar birden düştü ! Bitcoin fiyatı, 19.500 dolar civarında bir çift …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.