Ana Sayfa / Bitcoin / Bitcoin’deki Gizemli İşlemler Satoshi Nakomoto’ya mı Ait?
Bitcoin'de Gizemli İşlemler Satoshi Nakomoto'ya mı Ait
Bitcoin'de Gizemli İşlemler Satoshi Nakomoto'ya mı Ait

Bitcoin’deki Gizemli İşlemler Satoshi Nakomoto’ya mı Ait?

Advertisements

Bitcoin’in mucidi olarak bilinen Satoshi Nakomoto’nun gerçekleştirdiği iddia edilen gizemli işlemler akılları karıştırdı. Peki Bitcoin’deki gizemli işlemler gerçekten de kripto paranın mucidine mi ait?

Dün gece öğlen saatlerinde gerçekleştirilen işlemin bu kadar ilgi görmesi aslında cüzdanın tarihine dayanıyor. Bitcoin’in erken dönemlerinde çıkartılan coinler 11 yıl sonra ilk kez hareket etti. İçerisinde Şubat 2009 tarihinde kazılan coinlerin bulunduğu cüzdandaki varlıklar iki farklı cüzdana taşındılar. Bu tarihler Bitcoin Mainnet’in başlatılmasından sadece 1 ay sonra olduğu için de ayrı bir ilgi gördü. Tarihler bu kadar erken olunca da birçok kişinin aklına işlemlerin Satoshi Nakomoto tarafından yapılmış olabileceği sorusu takıldı.

Yapılan işlemlerdeki 40 BTC gönderildiği adreste sabit bir şekilde durmakta, ancak kalan 10 BTC ise farklı adreslere dağıtılmış durumda. Bu noktadan sonra birçok farklı adres işin içine girdiği için takibi de zorlaşıyor.

Kripto para topluluğu tarafından uzun bir zamandır Satoshi’ye ait servetin arasında Coinbase üzerinden yapılan işlemlerin bulunduğu cüzdanlara yayıldığı konuşulmakta. Kısacası Satoshi Nakomoto’nun her bir cüzdan adresinin Coinbase üzerinde de kullanıldığı öne sürülüyor diyebiliriz.  Ayrıca bu kadar erken dönemde çok az sayıda insanın orijinal Bitcoin istemcisini kullanarak madencilik yaptığının bilinmesi de şüpheleri bu yöne çekiyor.

Yapılan bu işlemlerin kripto para topluluğu arasında konuşulan birkaç teori üzerinde odaklandığını belirtelim. Bu teoriler ise Hal Finney’in ailesi, Martti Malmi ve Satoshi Nakamoto’nun bizzat kendisi olacak şekilde şekillenmiş durumda. Özellikle de bu kadar dar bir hedef aralığı bulunduğu için insanlar bu gizemli işlemlerin Satoshi’ye ait olabileceği ihtimali üzerinde duruyorlar. Ayrıca başka bir şahsın özel anahtar bilgilerinin ele geçirilemeyecek olması da yine ihtimali kuvvetlendiren etmenler arasında.

Bir Bekçi Bitcoin Alma Vaadiyle Kandırıp 345 Bin Lirayla Kayıplara Karıştı

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Bitcoin 2 bin dolar birden düştü !

Advertisements Bitcoin 2 bin dolar birden düştü ! Bitcoin fiyatı, 19.500 dolar civarında bir çift …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.