Ana Sayfa / Bitcoin / Bitcoin’e Neler Oluyor? Değer Kaybının Sebebi Ne?
Bybit

Bitcoin’e Neler Oluyor? Değer Kaybının Sebebi Ne?

Bitcoin an itibariyle 8.720 dolar seviyesine kadar gerilemiş durumda. 24 saat önce 10 bin doların üstünde işlem gören Bitcoin’in ne oldu da birden bu kadar değer kaybı yaşadı?

Çok değil, bundan 2 ay önce Aralık 2017’de Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine kadar çıkarak 20 bin dolar seviyesinden işlem görüyordu. Ancak bu son iki ayda kripto para birimlerinde sözü geçen devletlerin kısıtlayıcı yasal düzenlemeleri öyle bir artış gösterdi ki kripto para piyasası adeta kıskaca alındı.

Çin Darbesi

Çin önce ICO faaliyetlerini yasakladı, daha sonra her türlü kripto para ticaret faaliyeti ve borsalarının kapatılması hakkında bir çalışma yürütmeyi düşündüklerini belirtti. Kripto para madenciliğinde elektriğin ucuz olması nedeniyle dünyanın önde gelen ülkesi olan Çin, her türlü kripto para madenciliği ile ilgili faaliyeti yasaklayacağını da duyurdu.

Güney Kore Darbesi

2018’in ilk günlerinde Güney Kore Adalet Bakanı, kripto para birimlerine geniş ölçekli bir kısıtlama ve hatta yasaklama üzerine bir yasa çalışması üzerinde olduklarını duyurdu. Ancak daha sonra ülkenin maliye bakanı, yaptığı açıklamada hükümet yetkililerinin böyle bir çalışma yapmadıklarını ve herhangi bir yasaklama veya kısıtlama getirmeyi düşünmediklerini açıkladı. Bu haberin düzeltilmesine rağmen kripto para birimi piyasasına pekte olumlu etkisi olmadı. Güney Kore muhalefet partisi vekilleri, ülkenin adalet bakanını kripto para piyasasını manipüle etmekle suçluyor.

Hindistan Darbesi

Son olarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine darbe indiren ülke Hindistan oldu. Dün, Hindistan Maliye Bakanı yaptığı açıklamada, “Hindistan hükümeti, dijital para birimlerini yasal para olarak tanımıyor. Hükümet, kripto para birimlerini gayri meşru faaliyetlerin finansmanında veya ödeme sistemi olarak kullanımını ortadan kaldırmak için tüm önlemleri alacaktır” dedi. Hindistan’dan gelen bu olumsuz haberle birlikte kripto para piyasası adeta vurgun yedi diyebiliriz.

Dünya Ekonomik Forumu Davos’ta Olumsuz Açıklamalar

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumunda, Bitcoin ve kripto para birimleri hakkında genel olarak olumsuz açıklamalar ve yaklaşımlar sergilendi. Dünyanın en önemli ekonomi etkinliğinde bu denli olumsuz açıklamalar yapılması kuşkusuz kripto para piyasasını olumsuz etkileyen önemli etkenlerden bir diğeri.

Görsel Medya ve Basında, Ekonomi Alanında Yetkin Kişilerin Bitcoin Hakkında Olumsuz Yaklaşımları

Son olarak ekonomi alanında yetkin kişilerin sık sık görsel medya ve basında Bitcoin hakkında olumsuz açıklamalar yapmaları kripto para birimlerini olumsuz etkileyen faktörlerden biri. Devlet yetkilileri ve ekonomi alanında öncü kişi ve kurumların Bitcoin’i balon benzetmesiyle veya Lale Çılgınlığına benzetmeleriyle insanların kripto para birimlerine olan bakış açılarını olumsuz etkilemekte.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Kripto Para Lideri Bitcoin (BTC) Kritik 60.000 Dolar Sınırına Dayandı!

Kripto Para Lideri Bitcoin (BTC) Kritik 60.000 Dolar Sınırına Dayandı!

Kripto para lideri Bitcoin (BTC) oldukça kritik olan 60.000 dolar sınırına tekrardan dayanmış durumda. Şu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.