Ana Sayfa / Bitcoin / Bitcoin’e Yatırım Yapmak Mantıklı mı?
bitcoin-yatirim

Bitcoin’e Yatırım Yapmak Mantıklı mı?

Zaten çok sayıda yatırım opsiyonunu denemiş olabilirsiniz: sermaye piyasası, yatırım fonları, devlet yatırımları vb. Peki ya tamamen dijital ortama geçerek Bitcoin’e yatırım yapmak? Bitcoin’e para yatırmak için kredi almaya değer mi? Sanal para birimi son zamanlarda olağanüstü derecede popüler ve ana ödeme sistemi olarak birçok sektörde kullanılıyor. Bu makale, bu konuyla ilgili en çok sorulan soruya cevap vermek için hazırlanmıştır: Bitcoin’e yatırım yapmaya değer mi veya mantıklı mı? Aşağıdaki bilgiler okuduktan sonra tam olarak olmasa da bir nebze olsun bu soruya cevap bulabilirsiniz.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin (BTC), dünya çapında insanlar ve şirketler tarafından geliştirilen, kripto para olarak da bilinen bir elektronik para birimi türüdür. Kripto para hakkında bilinmesi gereken şey, fiziksel bir formunun bulunmamasıdır. Bitcoin kimse veya başka bir şey (kurum vb) tarafından kontrol edilmiyor; ancak satın alan veya satan kullanıcıların tamamı dışında.

Bitcoin’in Avantajları Neler?

Para kazanmanın bir yolu olabilir – aynı anda para kaybetme şansınızda yüksek, bu yüzden sistemin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir.
Sadece Bitcoin’den yararlanarak belirli ürün ve hizmetleri satın alabilirsiniz.
Dünyanın her yerinde geçerli.
Sistem şeffaf ve tarafsızdır, bu yüzden kimse tarafından değiştirilemez.
Ödemeler 7 gün 24 saat yapılabilir, çünkü Bitcoin herhangi bir şekilde bankalarla ilgili değildir.

Para Kaybedebilir miyim?

Cevap evet, Bitcoin’e yatırım yaparken para kaybedebilirsiniz. Kazanma ihtimalinden çok emin olmamanın nedeni budur, özellikle bu amaca yönelik olarak bir kredi alırsanız. Çok kısa bir sürede para kaybedebilirsiniz, zira Bitcoin fiyatının çık sık dalgalandığını unutmayın. Sistem piramidal değildir ve zamana bağlı dalgalanmaları analiz etme yeteneğinize dayanır. Nasıl çalıştığını anlamalı ve en uygun zamanda yatırım yapmalısınız. Bunu yapmazsan, çok miktarda para kaybetme riski yaşarsın. Bu durum özellikle yatırımcılar belirli bir karar vermeye çabaladığında olur.

Bitcoin Fiyatı Aşırı Dalgalı mı (Değişir mi)?

Evet, fiyat dalgalanıyor. Bitcoin’e yatırım yapmak risklidir. Kripto piyasası çok değişkendir. Bir yıl Bitcoin birkaç dolara mal olabilir, sonraki ayda 1000 dolara çıkabilir ve bir süre sonra ilk miktarına düşebilir. Aktif bir yatırımcı iseniz, aylık alımlar ve Bitcoin satışı yaparak büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, bu yatırımlar vergilendirilebilir, tıpkı diğer bütün yatırımlar gibi ve kazançlarınız da bulunduğunuz devlete göre vergilendirilecektir. Kârın nasıl hesaplanacağı gelir tablosuna bağlıdır. Şu an için Türkiye’de Bitcoin ve diğer kripto para birimleri vergilendirilmiyor. Ancak hükümet yetkililerin açıklamalarına göre yakın zamanda yasal zemine oturtmak için çalışmalar yapılacak.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Acil Durum: Bitcoin Çöküşü Borsalarla Birlikte Tetiklenebilir!

Acil Durum: Bitcoin’in Çöküşü Borsalarla Birlikte Tetiklenebilir!

Acil durum etiketiyle paylaşılan habere göre Bitcoin’in çöküşü borsalarla birlikte tetiklenebilir. Ulusal Alerji ve Bulaşıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.