Bitcoinleri Tutmalı Mı Satmalı Mı?

Advertisements

Geçtiğimiz günlerde 8 bin doların altına gerileyen bitcoin yatırımcılarını üzmüştü. Oysa ki yıla 4 bin dolar seviyesinde başlayan bitcoin 14 bin dolarları görerek zirveye oturmuştu. Şimdilik bitcoin’in yılbaşından bu yana yükseliş oranı %100 olsa da yaşanan bu düşüş kripto para yatırımcılarını, özellikle bitcoin yatırımcılarının ellerinde ki bitcoinleri tutmalı mı yoksa satmalı mı diye endişelendiriyor. Ancak bitcoin yatırımcılarının ellerinde ki bitcoinleri tutmaları için hala oldukça makul sebepler var, pek çok uzman bitcoin fiyatlarının hala oldukça kelepir olduğunu ve iyi bir yatırım fırsatı olduğunu düşünüyor. Bazı uzmanlar ise bitcoin’in 100 bin dolar hatta 1 milyon dolar olabileceğini söylüyor. Bu ihtimaller biraz olağandışı gibi gözükse de bitcoin’in işlem hacmi hiç bir zaman hız kesmiyor.

Sandığınızdan Çok Daha Güvenli

Bitcoin balon mu ? Bitcoin Patlar Mı ? Bitcoin’imi çalarlar mı gibi sorular medyada hızla dolaşsa da geçtiğimiz ay 100 kentilyon hash rate seviyesine çıkarak bitcoin aslında ne kadar güvenli olduğunu kanıtlamış oldu.

7 Trilyon Doların Üzerinde İşlem Hacmi

İşlem hacmi herhangi bir menkul kıymetin alım ve satım toplam değeridir. Örneğin ben 10 bin TL’lik bitcoini alıp sattığımda 20 bin TL’lik işlem hacmi gerçekleştirmiş olurum. Bitcoin çıktığından bu yana 7 trilyon doların üzerinde işlem hacmi gerçekleştirdi. Bu hacmin yarısı sadece geçen yıl gerçekleşti. 7 Trilyon dolar demek Türkiye’nin 1 yıllık gayrisafi yurtiçi hasılasının 10 katı demek. Yani Türkiye’de bir yılda üretilen mal ve hizmetlerin değeri harcanan paralar, bitcoinin işlem hacminden 10 kat daha az.

Kripto Para Madencileri 14 Milyar Dolarlık Bitcoin Üretti

Kripto para madencileri, bitcoin çıkış  tarihinden beri 14 milyar doların üzerinde bitcoin üretti. Üretimlerin neredeyse %30’u son bir yılda gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.