Ana Sayfa / Altcoinler / Bitconnect Ponzi mi? Faaliyetlerini Durdurdu!
bitconnect-kapandi

Bitconnect Ponzi mi? Faaliyetlerini Durdurdu!

Advertisements

Birçok kişi tarafından Ponzi sistemi olduğuna dair uzun süredir şüphelenilen borç alışverişi platformu Bitconnect, kapanacağını açıkladı. Bitconnect, üyelerinin kripto paralarını borç almak suretiyle işleterek aylık %30’a varan faizle kazanç sözü veren bir platformdu.

Web sitesinde yayımlanan bir habere göre platform, kapanmanın sebebini “basında sürekli karalama”, Texas ve Kuzey Carolina menkul kıymetler borsalarından çıkarılma ve platforma sürekli gerçekleşen DDoS saldırılarını gerekçe gösterdi.

Bitconnect, BCC adlı bir token ile çalışıyordu. BCC token fiyatı Bitconnect’in faaliyetlerini durdurma haberinden sonra geçtiğimiz birkaç saatte yaklaşık %90 oranında düşüş yaşadı. BCC değeri Aralık ayında 470 dolar seviyesini görmüştü ancak kapanma haberinden sonra, şu an için 28 dolardan işlem görmekte.

Bitconnect, sisteme yatırım yapan müşterilerine yatırımlarını geri ödedi. Ancak BCC’nin son 15 günlük ortalama fiyatıyla geri ödeme yapmasından dolayı kullanıcılar ciddi mali kayıplara uğradı.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Bitconnect İçin Ponzi Demişti

Başta Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin olmak üzere kripto para dünyasındaki pek çok kişi, Bitconnnect’i  ponzi sistemi olmakla suçlamıştı.

Bitconnect’in ayrıca referans sistemi vardı. Kayıtlı üyelere verilen referans koduyla kazandırdıkları her yeni üye başından (aynı zamanda onlarında getirdikleri) ve sisteme kazandırdıkları üyelerin yaptıkları işlem başına kazanç veren bir sistemdi. Ponzi sistemine benzeyen bu referans üye kazandırma sistemi sayesinde binlerce sosyal medya kullanıcısı, referans kodunu kullanarak tanıdıklarını kayıt yaptırmaya çalıştı.

Platform, Bitconnnect’ın yapay zeka botuyla kullanıcıların sisteme yatırdıkları kripto paraları işlettiğini ve genelde günde ortalama %1 civarında kazanç getiren “değişken ticaret yazılımına” sahip olduğunu iddia ediyordu.

Bitconnect platformunda borç verme programına katılabilmek için BCC sahibi olma zorunluluğu olması, BCC talebinde ve değerinde ani bir artış olmasını sağlamıştı. Kripto paranın değeri bir yıldan kısa bir sürede yaklaşık 480 Dolar’a kadar yükselmişti. BCC’nin başka bir kullanım şekli olmadığı için değerinin daha da düşmesi bekleniyor. Şirket, Bitconnect X işlem platformu için planlanan ICO‘nun yine de gerçekleşeceğini, BCC token’inin alım satım işlemlerinin oradan devam edeceğini açıkladı.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Ripple Şimdi Bu Devasa Seviyelere Gidiyor!

Advertisements Ripple Şimdi Bu Devasa Seviyelere Gidiyor! Ripple (XRP), sıkışıp kaldığı ticaret aralığından çıktığından beri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.