Ana Sayfa / Haberler / Blockchain’e Alternatif Ağ Yapısı: Phantom Protokolü
blockchain-phantom-dag

Blockchain’e Alternatif Ağ Yapısı: Phantom Protokolü

Kudüs İbrani Üniversitesi görevli olan Dr. Yivan Sompolinsky ve Dr. Aviv Zohar, bu hafta yeni bir ölçeklenebilir Blockchain’e alternatif bir ağ yapıs BlockDAG – Phantom adlı protokol üzerine bir manifesto yayınladı.

Sompolinsky ve Zohar’ın GHOST protokolü hakkındaki 2013 sayılı yazısı, güvenliği artırmak ve işlem sürelerini hızlandırmak için Bitcoin’in Blockchain yapısını bir ağaca dönüştüren BlockDAG yapısını tanıttı.

Kasım 2017’de “Blockchain in Berkeley” de yapılan bir konuşmada Sompolinsky, BlockDAG ağ yapısının herkese aynı anda hizmet verdiğini açıkladı. Bu, yeni blokların doğrulandıktan sonra birer birer eklendiği Blockchain’in yapısının tersi olduğu anlamına geliyor.

PHANTOM manifestosu, önceki blokların öz yinelemeli oylamayla işlemlerini doğrulayan araştırmacıların SPECTER protokolünden kopuyor. Bununla birlikte, SPECTER’ın aksine PHANTOM, dürüst düğümler tarafından düzgün bir şekilde mayınlanmış bloklar ile DAG’den sapmış işbirliği yapmayan düğümler tarafından çıkarılan bloklar arasında ayrım yaparak daha doğrusal bir blok yapısı oluşturmak için bir BlockDAG protokolünde bir “agresif madencilik algoritması” kullanacaktır.

PHANTOM’un doğrusal yapısı, SPECTER ile birlikte gelen daha hızlı teyit sürelerini feda etmek anlamına gelir, ancak manifestoya göre iki protokolü birleştirerek “her iki dünyanın tadını çıkarmak” olasılığını ortaya çıkarmaktadır.

Çoğu kripto para birimi Blockchain protokolünde çalışsa da, BlockDAG’da çalışan birkaç kripto para biri mevcut. Byteball, işlemlerin birbirine bağlı olduğu ve önceki işlemlerin karmalarını içeren DAG tabanlı bir para birimidir. Ayrıca IOTA’da DAG tabanlıdır – yeni bir işlem oluşturulması en az iki önceki işlem doğrulanmalıdır.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

E-bebek Hacklendi ve 300 BTC Fidye İsteniyor İddiası

E-bebek Hacklendi ve Bitcoin’le Fidye İsteniyor İddiası!

Ülkemizde faaliyet veren en büyük bebek ve çocuk ürünleri sitesi olan e-bebek bir süredir internet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.