Ana Sayfa / Haberler / Boeing 1 Milyar Dolarlık Dolaşımın Takibini Blockchain İle Yapacak
Boeing 1 Milyar Dolarlık Dolaşımın Takibini Blockchain İle Yapacak
Boeing 1 Milyar Dolarlık Dolaşımın Takibini Blockchain İle Yapacak

Boeing 1 Milyar Dolarlık Dolaşımın Takibini Blockchain İle Yapacak

Advertisements

Havacılık ve uçak firması olan Boeing, 1 milyar dolarlık yedek parça dolaşımının takibini blockchain ile yapacağını duyurdu. Bu sayede dünya genelinde bu teknolojiye olan ilginin biraz daha artmaya başladığını söyleyebiliriz.

Toplamda 1 milyar dolarlık uçak parçasını izlemek ve satmak için çok uluslu holding Honeywell’in GoDirect platformunun kullanılacağı açıklandı. Bu platformun arkasında ise blockchain teknolojisi bulunuyor. Arizona’da düzenlenen Hyperledger Global Forum 2020’de duyurulan bu anlaşma havacılık gündemine oturdu. Diğer şirketlerin de yakın zaman içerisinde geniş takip ağlarını benzer platformlara bağlaması bekleniyor. Bu sayede geniş dolaşım ağlarının takibi kolaylaşacak ve şirketlere büyük bir zaman avantajı sağlanacaktır.

GoDirect Trade tarafından yapılan açıklamalara göre, havacılık parçaları sektörünü dijital ticarete açılması hedefleniyor. Honeywell Genel Müdürü Butters ise, 14 milyar dolarlık pazarın sadece yüzde 3’ünün çevrim içi olduğunu tahmin ettiğini açıkladı.

GoDirect platformu ilk yılında 7 milyon dolardan fazla ticaret sağladı ve bunun yıl sonuna kadar 3 kat daha artması bekleniyor. Kullandıkları defter teknolojisine ilişkin gelen kötü yorumları reddeden Genel Müdür Butters, şu şekilde açıklamada bulundu:

“GoDirect Trade, Hyperledger Fabric üzerinde çalışıyor. İzin tabanlı ağa karşı gelenler ve merkezi olmayan yapıyı engellediğini düşünenler şunu bilmeliler ki, bu düşünce yapısı kurumsal blockchain hayalini sekteye uğratır. Fortune 500 şirketlerini [açık] blockchain ağlarına katılmasının ve izni olmayan kullanıcıların verilere ulaşmasının bir yolu yoktur. İşletmelerin faaliyet göstermesi için bazı kısıtlamalara ihtiyaç duyarlar.”

Her geçen gün biraz daha büyüyen blockchain teknolojisi ile tanışan bir diğer şirket bu sefer Boeing oldu. Büyük bir ticaret hacmine sahip olan bu havacılık şirketi sayesinde söz konusu platformun daha da önem kazanması beklenmekte.

Google Chrome Uzantısı Ledger Cüzdanlarından Kripto Çalma Girişiminde Bulundu

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Çin’in Ulusal Blockchain Projesine Polkadot Desteği Ekleniyor

Advertisements Çin’in Ulusal Blockchain Projesine Polkadot Desteği Ekleniyor. Çin hükümeti tarafından desteklenen blok zinciri girişimi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.