Borsa Yanlışlıkla Bedava Bitcoin Dağıttı, Bir Müşteri 20 Trilyon Dolar Değerinde BTC Almaya Çalıştı

Advertisements

Japonya Osaka merkezli Tech Bureau Corp tarafından işletilen hükümete kayıtlı bir borsa olan Zaif, geçen hafta 20 dakikalık bir bir sistem hatası sırasında yanlışlıkla Bitcoin’i bedavaya sattı. Bunu fark eden bir müşteri 20 trilyon değerinde Bitcoin siparişi verdi.

Firma daha sonra işlemleri iptal etti ve kullanıcıların bakiyelerini düzelttiğini belirtti. Bununla birlikte, Reuters’in bir kaynağı, teknik aksaklık sırasında Zaif platformundan Bitcoin aktarmaya çalışan yedi kullanıcıdan biriyle müzakere edildiğini öne sürüyor.

Bir Teknik Büro yetkilisinin, aksaklıktan ötürü özür dilediği ve şirketin bu tür sorunların tekrarlanmasını önleyecek tedbirleri alacağını söyledi.

Coincheck borsasının Ocak ayında hacklenerek büyük bir darbe almasından sonra Japonya’nın borsaları teknik standartlar konusunda sıkı denetime tabi tutulması gündemde. Ülkenin finansal hizmetler kurumu, hükümet tarafından güvenlik seviyelerinin eşit seviyede olmasını sağlamak için 16 Şubat tarihinde lisanssız bazı borsalarda denetim yapmasını istedi.

Geçen yıl Japonya, genç ve umut verici bir sektör yetiştirmek isteyen müşterileri korumak ve kripto para birimlerinin yasa dışı kullanımlarını ortadan kaldırmak amacıyla kripto para borsalarını denetlemek için dünyanın ilk sistemini ortaya koydu.

Yöneticiler, çoğunlukla yeni teşebbüsler tarafından doldurulan endüstrinin gelişmesine yardımcı olmak üzere nispeten gevşek kurallar seçti. Coincheck soygunu, sistemdeki kusurları ortaya çıkardı ve bazı uzmanlar için, ülkelerin Çin’den Hindistan’a yaptığı darboğazlar nedeniyle endüstriyi düzenlemeye yönelik Japonya çizgisiyle ilgili sorularını gündeme getirdi.

Bitcoin geçen yıl yüzde 1,300 oranında artış gösterdi ancak daha hükümetlerin ve merkez bankalarının olası düzenleyici darbeleri işaret ettiği için bu sene bir noktada değerinin yarısını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.