Ana Sayfa / Altcoinler / Bulut sunuculara Monero (XMR) madenciliği tuzağı!

Bulut sunuculara Monero (XMR) madenciliği tuzağı!

Bulut sunuculara Monero (XMR) madenciliği tuzağı!

Siber güvenlik şirketi Aqua Security tarafından yayınlanan araştırmaya göre bulut sunucular, ana motivasyonu kripto para madenciliği olan bir tür saldırı olan “cryptojacking”in büyük hedeflerinden biri olmayı sürdürüyorlar.

“2020 Buluta Özgü Tehdit Raporu”, 2019’un ikinci yarısı ile 2020’nin ilk yarısı arasında bu tür saldırıların yüzde 250 artış gösterdiğini belirtiyor. Bu dönemde bildirilen 16.371 saldırının toplamda yüzde 95’i ise cryptojacking ile ilgili.

Bu tür saldırıları düzenleyenler, genellikle bilinen bir Monero (XMR) madencilik uygulaması olan XMRig’i kullanıyor. Aqua Security, şöyle açıkladı:

“Bitcoin, Monero’dan daha çok bilinse de, siber saldırganlar tarafından en son tercih edilen kripto para birimi. Monero’yu çok daha anonim olduğu için tercih ettiklerini düşünüyoruz.”

Kripto fiyatlarının artmasıyla birlikte cryptojacking ve diğer saldırı türlerinde de artış görüldü. 2020’nin ikinci çeyreğinde tarayıcı tabanlı cryptojacking faaliyetlerinde yüzde 163 artış yaşandı.

Hakkında Onur

Farklı Makaleler

Federal Rezerv Bankası, dijital dolar araştırmasının ayrıntılarını açıkladı

Federal Rezerv Bankası, dijital dolar araştırmasının ayrıntılarını açıkladı Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı ve CEO’su, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.