Ana Sayfa / Altcoinler / Cardano Nedir? Cardano (ADA) Coin Hakkında Detaylı Bilgi
Binance %20 İndirim
cardano

Cardano Nedir? Cardano (ADA) Coin Hakkında Detaylı Bilgi

Cardano, daha önce herhangi bir blok zinciri protokolünden daha gelişmiş özellikler sunmayı amaçlayan akıllı bir sözleşme platformudur. Akademik olarak sağlam bir felsefe kullanarak geliştirilen Cardano, geri kalan kripto endüstrisi için yeni güvenlik standartları oluşturmak istiyor.

Cardano Nedir?

Cardano’ya “Ethereum of Japan” adı verilirken arkasındaki ekip, projenin mevcut blok zincirlerin doğru yaptıkları ve iyileştirmelere ihtiyaç duyulan yeni teknolojilerin uygulanması üzerine kurulmuş üçüncü nesil bir blok zincir olduğunu düşünüyor.

Cardano’nun blok zinciri, 29 Eylül 2017’de halka açıldı. Platformun kripto para birimi “ADA”, 1 Ekim’de ticarete açık hale getirildi. Cardano’nun arkasındaki ekip üç unsurdan oluşur:

Cardano Vakfı: Cardano Vakfı, dünyadaki Cardano protokolünü standartlaştırmayı, korumayı ve tanıtmayı amaçlayan İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen bir kurumdur. Son olarak, Cardano Vakfı ADA uyumluluğunu entegre etmek için Fransız donanım cüzdan imalat şirketi Ledger ile bağlantı kurdu.

IOHK: Input Output Hong Kong (IOHK), akademik kurumlar, devlet kurumları ve şirketler için kripto para birimleri ve blok zincirler üreten bir mühendislik şirketidir. Ethereum’un kurucularından Charles Hoskinson ve Jeremy Wood tarafından 2015 yılında kurulan IOHK, kendini “basamaklı bozulmalara neden olan fikirleri biçimlendiren ve yürüten küçük, yenilikçi ekipleri seven merkezi olmayan bir şirket” olarak tanımlıyor. IOHK, 2020’ye kadar Cardano platformunu tasarlamak, inşa etmek ve korumak için sözleşmeli.

Emurgo: Emurgo, Cardano’nun merkeziyetçi blok zincirini kullanmak isteyen işletmeleri entegre, geliştirmek ve desteklemek için kurulmuş bir Japon şirketidir. Emurgo’nun IOHK’ı seçme kararı buydu ve birçoğu, Emurgo’nun Cardano’nun Etüdleri için ConsenSys’e benzediğini savunuyor.

Sonuçta Cardano, daha iyi, daha güvenli bir Ethereum olmayı hedeflemektedir. Her iki platformda geliştiriciler için akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için güçlü bir temel sağlamaya çalışmakla birlikte, oraya nasıl ulaşmayı planladıkları konusunda farklılık arz ediyor. Cardano, bilimsel bir felsefe ve araştırma odaklı bir yaklaşımla gelişen ilk blok platformudur.

Cardano’nun Arkasındaki Bilimsel Yöntem

Charles Hoskinson ve IOHK, blok zincirli geliştiricilerin beklediğimiz durum tespit standartlarını yükseltmeyi amaçlayan benzersiz bir geliştirme felsefesini benimsemişlerdir. Bu hedefi göz önüne alan Cardano, formal doğrulama, ilkeler ve akran değerlendirmesi vasıtasıyla kodunun güvenliğini ve güvenliğini sağlayan titiz bir süreç kullanarak inşa edilmiştir.

İşte Cardano’nun bilimsel felsefesi hakkında bilmeniz gerekenler:

Cardano, kodun resmi doğrulamasını sağlayan Haskell programlama dilinde yazılmıştır. Resmi olarak kod doğrulamak için, hangi programın yetenekli olduğu veya gerçekleştirilemediği konusunda matematiksel bir kesinliğe sahip bir talep yapmaktır.
Temel ilke, bir işlemi, doğru olduğunu bildiğiniz ve oradan bina olan temel parçalara kaynatma eylemidir.
Hakem değerlendirmesi, bilimsel, akademik veya mesleki çalışmaların aynı alanda çalışan diğer kişilerin değerlendirmesi olarak tanımlanır.
Bu yaklaşım, kripto para sektörü için tamamen yeni ve milyarlarca doların endüstride tehlikeye düştüğü göz önüne alındığında şaşırtıcı.

Tutkulu bir Hoskinson son röportajda bu noktayı tekrarladı: “Bu kadar paraya değecek olursa en azından birilerinin birkaç ay boyunca dünyanın en iyi insanlara gitmesini ve bu insanları küçük bir onay işareti haline getirmesini talep etmemeli miyiz? Bu sadece ortak bir  duygu.”

Beyaz bir kağıt okuyan ortalama kişi teknik spesifikasyonların nasıl yorumlanacağı konusunda genellikle fikrini yitirmez. Bu nedenle, bu teknik unsurların geçerli olduğuna dair örtük bir güven var. Ama ya değillerse? Akran değerlendirmesi, belirli bir kuramın sağlam olduğundan emin olmak için zamanla test edilmiş bir yöntemdir.

IOHK, Cardano’yu daha yüksek bir standar çıkarma görevini üstleniyor. Çünkü platformun kalite ve güvenliğini sağlamak için ahlaki bir yükümlülüğe sahip olduklarını düşünüyorlar. Cardano ekibi, bu tür titiz gelişme felsefesinin kripto para endüstrisinde nihayetinde bir standart haline gelmesini umuyor.

Cardano Nasıl Çalışır?

Cardano iki ana bölümden oluşur: kripto para işlemlerini yürüten bir çözümleme katmanı ve akıllı sözleşmelerle merkezi olmayan uygulamalar (dApps) için hesaplama yapan bir hesaplama katmanı.

Ödemenin ve hesaplamanın ayrılması gelecekteki yükseltmeleri daha kolay hale getirmek için tasarlanmış bir tasarım seçeneğidir. Bu şekilde Cardano ekibi, uzlaşma katmanında hesaplama katmanını etkilemeden, fikir birliği algoritmasının değiştirilmesi gibi değişiklikler yapabiliyor. Son kullanıcılar bu modüler tasarımın kazandığı sahne arkasında gelişmelerin farkına varma olasılığı düşüktür.

Cardano kendini 3. nesil blok zincir olarak görüyor. Sebep şu şekilde gösteriliyor:

Bitcoin, birinci nesil bir Blockchain teknolojisidir. Bitcoin, işlemde üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan bir kişiden diğerine nasıl değer aktardığını bulmuştur, ancak akıllı sözleşmeler için pek uygun değildir.
Ethereum ikinci nesil bir Blockchain teknolojisidir. Ethereum, programlanabilir işlemleri (akıllı sözleşmeler) blok zincirine getirdi, ancak diğer şeylerin yanı sıra ölçek ve yönetişim ile mücadele ediyor.
Cardano, üçüncü kuşak bir blok zincir olduğunu iddia ediyor; ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve sürdürülebilirliği önceki blok zincirlerinde eksik olan başlıca teknolojik gelişmeler olarak gösteriyor.

Cardano, modüler geleceğe yönelik bir şekilde uzlaşma sağlayarak, büyük miktarda bant genişliğini verimli bir şekilde ele alarak ve güvenliği tehlikeye atmadan akıllıca bilgi yönetimi yöntemleri geliştirerek, üçüncü kuşak bir blok zincir olma potansiyelini gerçekleştirmeyi planlıyor.

Ouroboros ile Fikir Birliğine Ulaşmak

Cardano, Ouroboros adı altında değiştirilmiş bir hisse senedi kanıtı (PoS) mutabakat protokolü kullanıyor. Sahiplik belgesi algoritmaları, bir sonraki bloğu kimin rasgele yapacağını, her birinin yerli göstergenin toplam sahipliği (kazıma) ile orantılı bir şansı olduğunu seçer. Charles Hoskinson’a göre Ouroboros, kripto alanında en verimli fikir birliği protokollerindendir. İşte böyle işler:

Yuvalar, yaklaşık 20 saniyelik kısa zaman periyotlarıdır ve her yuvada belirli bir lider vardır. Yuva liderleri, atanmış yuvalarında tek bir engel oluşturamazlar. Belirli bir dönemdeki işlem ücretleri bir araya toplanarak yuva liderlerine dağıtılır.

Slot (yuva) liderleri, Bitcoin’de madenciler olarak Cardano’da aynı amaca hizmet ediyor, ancak bir çalışma kanıtı sisteminde aşırı hesaplama talepleri gerekmiyor. Cardano, çalıştırılmasının oldukça ucuz olmasına rağmen, Bitcoin’in ispat belgesi ile benzer bir güvenlik garantisi sunacağını iddia ediyor.

Slot liderleri nasıl seçilir?

Ağ katılımcıları, ADA’ya asgari eşik değeri kazandırmalıdır. Tüm nitelikli katılımcılar bir sonraki dönem için seçmen olarak düşünülür. Yuva lideri seçimleri, rastgele sayı üreten dağıtılmış bir yöntemle gerçekleştirilir. Nihai çıktı, mevcut bir coin için benzersiz bir tanımlayıcıdır ve bu şanslı coinin sahibi bir slot lideri haline gelir!

Cardano’nun Geleceği

Cardano, gelişim döngüsünde kendisini nispeten erken buluyor. Proje yol haritasına göre Cardano, “Daedalus” cüzdanı üzerinde kod, hata ayıklama ve üzerinde çalışmak için aktif olarak geliştirdikleri önyükleme aşaması olan “Byron” u tamamlamak için şu anda çalışıyor. IOHK ekibi üzerinde çalışmakta olan çok sayıda heyecan verici özellik var, ancak Cardano’nun tam kapasite çalışması öncesinde bir ya da iki yıl daha bekleniyor.

Cardano için geliştirilen en havalı teknolojilerden biri de birlikte işlerlik kavramı etrafında dönen Cardano, hepsini yöneten bir token olmayacağına inanmaktadır; Bunun yerine, muhtemelen farklı amaçlar için birden çok ortak blok zinciri kullanacağız. Eğer bu doğruysa, Cardano, Bitcoin ve Ethereum’un SWIFT ve ACH gibi eski bankacılık platformlarıyla birlikte bulunabileceği bir dünya sunarsa, farklı blok zincirleri ve eski ağlar arasında iletişim kurmanın bir yolunu bulacağız.

Cardano gibi üçüncü nesil blok zincirleri, diğer blok zincirleri anlama ve izleme yeteneğine sahip olurken aynı zamanda meta verileri ve eski sistemler için uygunluk çerçeve opsiyonunu gizliliğe duyarlı bir şekilde etkinleştirir. Bu yaklaşım, kişisel olarak tanımlanabilir verilerin saklanmasına izin vermez.

Cardano, merkezi olmayan protokollerin sürdürülebilirliği ve yönetimi için bir çözüm üzerinde çalışmayı da planlıyor. Kripto paraların gelişimi bugün çoğunlukla ilk satın alma teklifleri (ICO) aracılığıyla finanse edilmektedir. ICO’lar, stratejik olarak tahsis edilmeleri gereken savunmasız yatırımcıların, ICO ekibinin yeni keşfedilen zenginlikleri ile doğru şeyi yapmasını umut bırakarak devasa götürü miktarlar üretir. Şanssız kripto para yatırımcıları, insanların her zaman doğru şeyi yapmadığını öğrendi.

Cardano, enflasyonla finanse edilen bir hazine sistemi ile bu sorunu çözmeyi umuyor. Kısacası fikir, merkezi olmayan bir banka hesabına para basmaktır. Bu hesaptan sağlanan fonlar daha sonra ağ kullanıcılarının hangi önerilere fon sağladığı konusunda oy kullanmalarına izin verecek, belirtilmemiş demokratik bir süreç boyunca harcanacak. IOHK, böyle sürdürülebilirlik sorunlarına çözüm bulmanın, merkeziyetçi olmayan bir protokolün genel sağlığı için vazgeçilmez olduğuna inanmaktadır.

Cardano ADA Nasıl Satın Alınır?

‘ADA’, Cardano platformunda yer alan ve dünyanın ilk bilgisayar programcısı olan Ada Lovelace’den gelen kripto para birimidir. Cardano şebekesinin şu anki durumunda, ADA yalnızca göndermek ve almak için kullanılır. ADA gönderme ve alma süreci sadece Bitcoin, Ethereum ve çoğu diğer kripto para birimleri gibi işe yarar. Gelecekte, ADA, akıllı sözleşmeler ve hazine için de kullanılacaktır.

ADA, en çok Binance ve Bittrex olmak üzere çeşitli kripto para borsaları üzerinde satın alınabilir.

En İyi Cardano Cüzdanı

Şu anda ADA’yı destekleyen tek cüzdan, Daedalus olarak bilinir. Daedalus, ADA kripto para birimi için oldukça güvenli bir cüzdan ve IOHK ekibi tarafından geliştirildi. Daedalus halen tek seçenek olsa da, Ledger yakın gelecekte ADA’yı desteklemek için çalışıyor gibi görünüyor.

Cardano gibi, Daedalus cüzdanında ADA olmayan kripto para birimleri, özel temalar ve eklentiler gibi özellikleri içeren umut verici bir yol haritası ve Android ve iOS için bir cep cüzdan bulunmaktadır. Daedalus cüzdanıyla ilgili daha fazla bilgiyi buradaki resmi web sitesinde bulabilirsiniz.

 

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Terra’nın Sabit Token Projesi UST’nin Çöküşüyle Bizleri Neler Bekliyor?

Terra’nın UST sabit token projesinin çöküşü, stabilcoin alanının geleceği hakkında ciddi bir tartışmaya yol açarken, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.