Ana Sayfa / Haberler / Çin Kendi Kripto Parası CBDC İçin Testlere Başladığını Duyurdu
Çin Kendi Kripto Parası CBDC İçin Testlere Başladığını Duyurdu
Çin Kendi Kripto Parası CBDC İçin Testlere Başladığını Duyurdu

Çin Kendi Kripto Parası CBDC İçin Testlere Başladığını Duyurdu

Advertisements

Uzun bir süredir bu konuda çalıştığı bilinen Çin kendi kripto parası için testlere başladığını duyurdu. Çin Halk Bankası Ulusal Sosyal Güvenlik Fonu Konseyi’nin eski başkan yardımcılığı görevinde bulunmuş Wang Zhongmin arka uç mimarisinin tamamlandığını açıkladı. CBDC olarak belirtilen bu kripto para biriminde bu haberle birlikte sonlara gelindiği tahmin ediliyor.

Tencent Fintech Araştırma Enstitüsü ve Fintech 50 Forumu tarafından Pekin’de düzenlenen çevrimiçi 2020 Fin­tech Fo­rumu’nda duyurulan bu haberin ardından projede sona gelindiği belirtildi. Daha öncesinde ülkesinde kripto para firmalarına ilişkin sıkı bir denetim başlatan Çin, yasalara uymayan şirketleri büyük cezalara çarptırmış veya doğrudan lisanlarını iptal etmişti. Bu olayların da kendi kripto para birimlerinin çıkartılmasının ardından sağlam bir zeminde dağıtılmasını istedikleri için olduğu tahmin edilmekte.

Salgın döneminde hükümetin dijital paralara olan ilgisinin daha da arttığını belirten Wang, bu yüzden çalışmaların tam gaz ilerlediğini bildirdi. Bu alanda rekabetin şirketler ve hükümetler bünyesinde arttığını belirten Wang, Facebook’un projesi Libra’ya da değindi. Bu projenin de dijital para dünyası için köklü bir değişiklik yaratabileceğine inanmakta.

CBDC Test Ediliyor

Çin’in kripto para projesi CBDC şu anda test aşamasına girmiş durumda. Bu süreçle birlikte kripto para için yasal zeminin de hazırlanmaya başlandığı bildirildi. Ayrıca iddialara göre Çinli teknoloji ve ödeme devleti Alibaba, Tencent, Huawei ve Çin Ticaret Bankası geliştirme ve test konusunda Çin Halk Bankası ile birlikte çalışıyor. Büyük bir Network’e sahip olan bu şirketlerin özellikle de test aşamasında pay sahibi olacakları düşünülüyor.

Uzun zamandır kendi kripto parasını çıkartmak isteyen Çin, bunu kısa sürede yayabilmek adına diğer kripto paralara kısıtlama ve yasaklar getirdi. Bu yüzden artık Çin’de kripto para işlemi yapmak oldukça zor. Madencilik ve kripto para borsaları gibi şirketler ise geniş çaplı denetimlere tabi tutuluyor.

Range Rover Reklamında Sürpriz Bitcoin Detayı

https://finance.sina.com.cn/blockchain/coin/2020-06-22/doc-iirczymk8284602.shtml

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Covesting Hakkında Bilmeniz Gerekenler – PrimeXBT

Advertisements Covesting Hakkında Bilmeniz Gerekenler Chain Link veya LİNK, gerçek dünyadan verileri çoğunuzun aşina olacağı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.