Ana Sayfa / Haberler / Çin Üniversiteleri Blockchain Patentleri Almaya Çalışıyor
cin-blockchain

Çin Üniversiteleri Blockchain Patentleri Almaya Çalışıyor

Çin’deki bazı üst düzey kamu üniversiteleri, kampüs içerisinde geliştirilen Blockchain uygulamalarına patent almak için çaba gösteriyor.

16 Şubat ve 23 Şubat tarihlerinde Çin Devlet Fikri Mülkiyet Ofisi (SIPO) tarafından yayınlanan yeni verilere göre, Zhejiang Üniversitesi, Shenzhen Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisi gibi kurumların teknoloji ile ilgili patentleri almaya yönelik çabalarını vurguluyor. Bu çabalar, Çin hükümetinin finanse ettiği akademik kurumlardan blok zincir araştırma ve geliştirme alanındaki giderek artan ilginin ve yatırımlarının somut bir işareti olarak öne çıkıyor.

Patent başvuruları, Çin’de sayıları giderek artan firmaların blok zincirle ilgili buluşları patentli hale getirme yolları ararken Çin hükümetinin FinTech uygulamaları ile ilerleme gündemine uygun bir çaba haline geldi.

SIPO tarafından yayınlanan kayıtlara göre Zhejiang Üniversitesi, uluslararası ödeme işlemlerini kolaylaştıran bulut tabanlı bir blok zincir sisteminin patentini almak istiyor. Kurum, dosyalarında bir üçüncü tarafın bir çeşit mütevelli olarak geçen işlemlerin yerine, bir gönderenin işlem isteğini dağıtılmış bulut sunucuları tarafından oluşturulan merkezi olmayan bir Blockchain defterine kaydedeceğini iddia etmekte.

Bu arada Pekin merkezli Çin Bilimler Akademisi, “aynı anda kamu, özel ve konsorsiyum blok zincirlerini destekleyebilen” bir blok zinciri sistemine dikkat ediyor. Buna karşın Shenzhen Üniversitesi, teknolojiyi sanat eseri etiketleme ve izleme aracı olarak kullanan belirli bir kullanım örneği (sanatçılar için fikri mülkiyet hakları) ile ilgili bir patent almak için başvuruda bulundu. Sistem, tamamen gerçekleştiğinde korsancılık faaliyetlerine karşı dayanıklı bir sanat eseri ticaret sisteminin de kolaylaştırılmasını sağlaması umuluyor.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Bitcoin Piyasası Sadece 15 Dakikada Çakıldı

Bitcoin Piyasası Sadece 15 Dakikada Çakıldı

Dün gece saatlerinde düşüş yaşayan Bitcoin piyasası sadece 15 dakikalık süre zarfında 1500 dolar civarında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.