Ana Sayfa / Altcoinler / Coincheck’ten Çalınan 530 Milyon Dolarlık NEM (XEM) İzlenebilir mi?
nem-hack

Coincheck’ten Çalınan 530 Milyon Dolarlık NEM (XEM) İzlenebilir mi?

Bu hafta, 531 milyon dolar değerinde NEM (XEM) coin, Japonya’nın en büyük dijital para borsalarından biri olan Coincheck’den çalındı. 27 Ocak saldırısından sadece birkaç saat sonra NEM geliştiricileri, bilgisayar korsanları tarafından çalınan paraların izini sürmek için otomatik etiketleme sistemi oluşturdu.

Çalınan Paraların İzi Sürülecek

NEM temsilcileri ve açık kaynak geliştirme topluluğu, merkezileştirilmiş kripto döviz alışverişi konusunda kullanıcı fonlarının geri kazanılmasını önlemek için Hard fork fikrine sıkıca karşı çıktı.

Blockchain hatasından dolayı 534 milyon dolarlık NEM çalınmış olsaydı zor bir çatışma yaşanabilirdi. Ancak, hırsızlık olayının Coincheck’in güçlü güvenlik önlemlerinin olmamasından kaynaklandığına göre, NEM geliştirme ekibi Hard fork yürütmeyi kesinlikle reddetti.

Bunun yerine, NEM geliştirme ekibi, Coincheck’ten çalınan tüm fonların izinin sürülmesi için otomatik etiketleme sistemi oluşturdu. Çalınan fonları kusurlu fonlar olarak etiketleyerek kripto para borsası artık çalınmış NEM fonlarının geri çekilmiş olup olmadığını veya düzenlenen ticaret platformlarına yatırılıp bırakılmadığını kolaylıkla doğrulayabilir.

“Hack güncellemesi: NEM, 24-48 saat içinde hazır olacak otomatik bir etiketleme sistemi oluşturuyor. Bu otomatik sistem parayı izleyecek ve kusurlu para alan tüm hesapları etiketleyecektir. İyi haber, borsalar yoluyla saldırıya uğramış paranın borsadan çıkarılamaması ” diyor bir NEM sözcüsü.

Bir röportaj sırasında, NEM Vakfı genel başkan yardımcısı Jeff McDonald, etiketleme sisteminin geliştirilmesini ve NEM Vakfı’nın önümüzdeki birkaç hafta içinde çalınan fonların para yatırılmasını veya ticaret platformları vasıtasıyla diğer kripto para birimlerine dönüştürülmesini önlemeye yönelik çalışmalarını doğruladı.

Şu an itibariyle, Coincheck NEM hırsızlık olayı arkasındaki bilgisayar korsanları seçenekleri kısıtlı. Bilgisayar korsanlarının, çalınmış NEM’i Bitcoin ve Ethereum gibi diğer büyük kripto para birimlerine dönüştürmesi mümkün değil; çünkü otomatik etiketleme sistemi kirletilmiş fonlarla ilgili borsaları derhal haberdar edecektir.

Çalınan fonların büyüklüğü nedeniyle, bilgisayar korsanlarının çalınan fonları dönüştürmek ya da aklamak için küçük çaplı kripto para alışverişi yapmaları da olası değil.

Bu aşamada, bilgisayar korsanları için güvenli seçenek, çalınan NEM’i tutmaktır. NEM, son geliştirdiği teknolojisi nedeniyle, bilgisayar korsanları için fonlarla herhangi bir şey yapmak çok zor hale geldi. Çalınan NEM’i ABD doları gibi para birimlerini satmak için dışarıya çıkarmak mümkün değil ve çalınan fonları diğer kripto para birimine dönüştürmek de mümkün değil.

Önemli İyilik

NEM’in açık kaynaklı geliştirme topluluğu olan NEM ve NEM Vakfı, Coincheck’in yararına etiketleme sistemini geliştirmek zorunda değildi, özellikle de NEM blok ağında çalınan fonlar, kurtarılana kadar ağın etrafında dolaşmış olacaktı. Ancak NEM geliştiricileri, Coincheck’te hesabı bulunup milyonlarca dolar kaybeden yatırımcılara, bu ciddi soruna çözüm üretmek için gönüllü olarak büyük bir iyilik yaptılar.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Kripto Para Piyasaları Sessizliğini Koruyor | Düşüş Kapıda Mı?

Kripto Para Piyasaları Sessizliğini Koruyor | Düşüş Kapıda Mı?

Son birkaç gündür kripto para piyasaları sessizliğini koruyor. Bu durum da “Düşüş kapıda mı?” sorusunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.